Erişilebilirlik

İsmail Güneş’in Filmi Oscar Aday Adayı


Türkiye bu yıl Yabancı Film dalında Oscar’a için yarışmak üzere başarılı yönetmen İsmail Güneş’in “Ateşin Düştüğü Yer” filmini seçti. Film, Alanya’da yaşayan Elazığlı bir ailenin 16 yaşındaki kızları Ayşe’nin hikayesi. İsmail Güneş 2000’yi yılların başında gazetede kızını öldürerek töre cinayeti işleyen bir babayla ilgili haberi okuyunca çok etkilenmiş.

Bir insanın canından çok sevdiği çocuğunu kurtarmak için çalıştıktan sonra töre yüzünden ona nasıl kıyabildiği sorusuna yanıt aramış ve cezasını çeken hapisteki babayla görüşmek istemiş. Görüşme izni alamayınca da bunun nasıl bir duygu olduğunu, olabileceğini irdelemiş ve ortaya “Ateşin Düştüğü Yer” çıkmış.

​Filmin adaylığı ve gösterimleri için Los Angeles’ta bulunan yönetmen İsmail Güneş, bu duygusal olduğu kadar zor irdeleme sürecini Amerika’nın Sesi’nden Hülya Polat’a şöyle anlattı:

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

“Ateşin Düştüğü Yer” filiminde genç oyuncu Elifcan Ongurlar, deneyimli iki oyuncuyla, Hakan Karahan ve Yeşim Ceren Bozoğlu’yla oynuyor ve Ayşe rolünü insanın içini acıtan bir başarıyla canlandırıyor. Elifcan Ongurlar, 2000 genç kız arasından seçilmiş ve son zamanlarda Kayıp Şehir adlı televizyon dizisiyle dikkati çekiyor.

“Ateşin Düştüğü Yer” filmiyle ilgili ayrıntıları okumak ve yönetmen İsmail Güneş’le söyleşinin tamamını dinlemek için Hülya Polat’ın Gökkuşağı bloğunu ziyaret edebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG