Erişilebilirlik

İslam Çay Ocağı’ndan Kanlı Cumartesi’ye


Suruç bombacısı Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz'le işlettiği iddia edilen İslam Çay Ocağı'nın bir zamanlar bulunduğu dükkan. Polis tarafından kapatılan çay ocağının resmi, geçen yaz Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmıştı

Ankara’da barış için toplanan 97 kişinin ölümüyle sonuçlanan ve Türkiye’nin siyasi tarihine daha şimdiden “Kanlı Cumartesi” olarak taşınan bombalama eyleminin temelleri geçen yıl Adıyaman’da atılmış. Akan kandaki parmak izleri, siyasi gözlemcileri ve uzmanları, IŞİD’e savaşçı bulmak için faaliyet gösteren “Dokumacılar Grubu”na götürüyor.

Basına yansıyan haberlere göre, Türk emniyet yetkilileri, Ankara’daki canlı bomba eylemi komplosunun Adıyaman’daki İslam Çay Ocağı’na uzandığını düşünüyor. İslam Çay Ocağı’nı, kısa bir süre önce, Suruç’ta barış isteyen 34 kişiyi öldüren ve aynen Ankara’daki eylemin yöntemiyle hareket eden canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz ağabeyi ile birlikte geçen yıl işletmeye açmış. Ağabeyi Yunus Emre Alagöz’ün, Ankara’daki uygulamacı canlı bomba olduğuna inanılıyor. Ankara’daki dehşetin iki numaralı canlı bombası olarak da Ömer Deniz Dündar’ın ismi geçiyor.

7 Haziran genel seçimleri öncesinde HDP’ye karşı Diyarbakır’da patlatılan bombaların faili olarak gazetelerin sayfalarına yansıyan Orhan Gönder ise, Adıyaman’daki İslam Çay Ocağı’nı oldukça sık ziyaret eden IŞİD militanları arasında bulunuyor.

Öyle görünüyor ki, IŞİD’in ve neferlerinin Türkiye’deki bütün yolları “ilginç bir şekilde” Adıyaman’daki İslam Çay Ocağı’na uzanıyor. Türk polisi nedense başlangıçta İslam Çay Ocağı’ndan pek kuşkulanmamış. Ta ki IŞİD militanların aileleri polise gidip “Bizim çocuklar IŞİD’e katılıyor” diyene kadar. Şikayet gelince uyanmaya başlayan Türk polis teşkilatı iki kez İslam Çay Ocağı’na baskın düzenliyor ve sonra kapatıyor.

“Dokumacılar Grubu” Suruç’ta 34 barış yanlısı genç öldürüldükten sonra gündeme sık sık gelmeye başladı. Adıyaman’da organize olan grup adını Mustafa Dokumacı’dan alıyor. Mustafa Dokumacı bir IŞİD askeri. Alagöz biraderler ve Orhan Gönder bu grubun neferleri arasında bulunuyor. Bu grubun 50’den fazla üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor. Türk istihbarat ve emniyet teşkilatları Dokumacılar Grubu içinde yer alan 21 kişiyi acilen ve bombalama eylemleriyle ilgili olarak arıyor. Listede hem Yunus Emre Alagöz’ün hem de Ömer Deniz Dündar’ın isminin yer aldığı ifade ediliyor.

Grup lideri Mustafa Dokumacı’nın Tel Abyad’a gittiği biliniyor. Ancak, Mustafa Dokumacı’nın YPG mensubu Kürt savaşçılarına esir düştüğü ya da öldürülmüş olabileceğine işaret ediliyor.

Böylece, “barış” diyenleri bombalayanların, Adıyaman IŞİD bürosu gibi çalışan İslam Çay Ocağı’nın müdavimleri olduğu ve Kanlı Cumartesi’ye kadar uzandıkları özellikle dikkat çekiyor.

XS
SM
MD
LG