Erişilebilirlik

İskoçya’da Ayrılık Rüzgarı


İskoçya hükümeti, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı aldığı referandum sonrasında ikinci bir referandum istiyor.

Son kamuoyu yoklamaları, İskoçlar’ın büyük bir bölümünün, İngiltere’den ayrılıp, AB içinde kalmayı istediğini gösteriyor. Bu da yaklaşık iki yıl önce İskoçya’da yapılan bağımsızlık reformunda İngiltere’den ayrılmak istemeyenlerin fikir değiştirdiklerine işaret ediyor.

Edinburg yakınlarında iki oğlu ve nişanlısıyla birlikte yaşayan Pamela Jenkins de artık İngiltere’den ayrılmak gerektiğini düşünenlerden.

Jenkins, çocuklarının AB içinde büyümesi halinde daha iyi fırsatları elde edeceğini düşünüyor, bu yüzden de İngiltere’nin AB’den ayrılma kararından büyük bir hayal kırıklığı duyduğunu dile getiriyor.

Jenkins, “Yabancı düşmanlığı ve ırkçılık gibi nedenlerle AB dışında kalmayı tercih eden bir ülkede yaşadığım için üzgünüm, eskiden çok daha iyi bir ülke olduğumuzu düşünürdüm,” diyor.

Jenkins, İskoç milliyetçisi olmadığını ancak ikinci bir referandumda İngiltere yerine AB’yi tercih edeceğini söylüyor.

Jenkins bu konuda tek değil. İngiltere’deki AB referandumundan sonra yapılan kamuoyu yoklamaları İskoçlar’ın %60’ının bağımsızlık istediğini gösteriyor. 2014 yılında İskoçya’da, İngiltere’den ayrılma konusunda yapılan referandumda bu oran %45’te kalmıştı.

Edinburg Üniversitesi’nde eğitim gören Ben Nisbet de fikir değiştirenlerden.

Nisbet, “Ben ikinci bir referandumda kesinlikle İskoçya’nın bağımsızlığından yana oy kullanırım,” diyor.

Nisbet, kendi kuşağının AB’nin nimetlerinden büyük ölçüde yarar gördüğünü, seyahat ve çalışma serbestisinden yararlanmış olduğunu kaydediyor. “Down sendromu olan bir kardeşim var ve AB bu konularda çok destekleyici politikalara sahip” diyor Nesbit.

Ancak perspektif genişledikçe durum daha da karmaşıklaşıyor.

İngiltere’de yapılan AB referandumu, ulusal kimlikle demokrasi tartışmalarına yol açtı. Bu tartışmaların ucu nereye kadar varacak şimdilik kestirmek mümkün değil.

İskoçya ikinci bir referanduma giderse belki de İngiltere hem AB’den çıkmış hem de bölünmüş olacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG