Erişilebilirlik

'IŞİD’le Savaş Birinci Önceliğim'


ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD’e karşı savaşın “birinci önceliği” olduğunu ve örgütü yok edene kadar bu savaşı sürdüreceklerini söyledi.

Obama, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’i ziyaretinde Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Brüksel’deki terör saldırılarının IŞİD’e karşı stratejide değişikliğe yol açıp-açmayacağına dair bir soruyu da yanıtladı.

Başkan Obama, “Gündemimde çok konu var ama birinci önceliğim IŞİD’i yenilgiye uğratmak ve dünyada vuku bulan bu barbar terör belasını yok etmek. Gündemimde IŞİD’in peşine düşmek ve yenilgiye uğratmaktan daha önemli birşey yok. Mesele bunu akıllı bir biçimde nasıl yapacağımız,” diye konuştu.

IŞİD’le mücadeledeki yaklaşımlarının sürekli evrim halinde olduğunu dile getirse de, stratejide şu anda bir revizyona gideceklerine dair pek bir işaret vermeyen Obama, “IŞİD’i mevzilerinden çıkarıncaya ve yok edinceye kadar baskımızı devam ettireceğiz” ifadesini kullandı.

Obama, bu yıl yapılacak Başkanlık seçimlerinde bazı Cumhuriyetçi aday adaylarının “Irak ve Suriye’ye halı bombası atalım” şeklindeki söylemlerini de eleştirirken, bu tür yaklaşımların sadece “insanlık dışı” ve “Amerikan değerlerine aykırı” olmakla kalmadığını, aynı zamanda IŞİD’in örgüte daha fazla eleman toplamasında da “olağanüstü bir mekanizma” vazifesi gördüğünü kaydetti.

Cumhuriyetçi aday adaylarından Ted Cruz’un, “güvenlik güçlerinin Müslüman mahallelerde devriye gezmesi ve güvenliği sağlaması gerektiği” şeklindeki sözlerine de tepki gösteren Obama, Müslümanları seçip ayırma ya da onlara karşı ayrımcılık yapmayı içeren her türlü yaklaşımın “yanlış ve Amerika’ya yakışmadığını” belirtti.

Müslümanların Amerikan toplumunun bir parçası olduğunu ifade eden Obama, bu tür ayrımcı yaklaşımların, “teröre karşı koymada sahip oldukların antikorları azaltacağı” uyarısında bulundu.

Obama bir soru üzerine, IŞİD’in ABD’ye “varoluşsal tehdit” oluşturmadığını söyledi. Obama, “IŞİD gibi gruplar bizi yok edemez, bizi yenilgiye uğratamaz, hiçbir şey üretmezler ve bize karşı varoluşsal bir tehdit değiller. Bunlar, dünyanın en büyük dinlerinden birini çarpıtan vahşi katiller. İlk hedefleri, masumları öldürmenin yanında, toplumlarımızda korku saçmak ve toplumlarımıza zarar vermek” diye konuştu. Obama, toplumların da buna korkuyla karşılık vermemesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG