Erişilebilirlik

‘IŞİD’le Mücadelede Önceliğin Askeri Çözüme Verilmesi Yanlış’


‘IŞİD’le Mücadelede Önceliğin Askeri Çözüme Verilmesi Yanlış’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Washington’da Hudson Enstitüsü’nün düzenlediği panelde konu Irak’taki IŞİD’in durumuydu. Panele büyükelçi ve aynı zamanda Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Kurucu Direktörü Faysal El İstrabadi, Ulusal Savunma Enstitüsü’nden Doktor Denise Natali ve özel kuvvetlerden emekli albay Richard Welch katıldı. Panele katılan konuşmacılar Amerikan yönetiminin Irak’ın bugün geldiği noktada oldukça hataları olduğu konusunda hemfikirdi.

Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Kurucu Direktörü Faysal el Istrabadi, Bağdat ve Beyaz Saray’ın sadece IŞİD’den geri alınacak her bir metrekareyi düşündüğünü, iki tarafın da IŞİD sonrası barışın nasıl sağlanacağına dair bir planı olmadığını kaydetti.

İnsanların ne için savaştıklarını bilmesi gerektiğini belirten El Istrabadi, Bağdat ve Washington’ın Irak’ta devlet kurumlarını oluşturamadığını kaydetti:

”Soru her zaman pozisyonu kim dolduracak oldu, hiç kimse, ‘yapı nasıl olmalı’ diye sormadı. Irak’ta önemli iki problem var, ortak kimlik kayboldu, bir de gruplar arasında güven yok, IŞİD ile elimiz arkadan bağlı olarak savaşıyoruz, doğru politikalar üretmeliyiz.”

Denise Natali de IŞİD ile mücadele de önceliğin askeri çözüme verilmesini eleştirdi:

“Kaçırdığımız nokta siyaset. IŞİD’e karşı yürütülen kampanya çoğunlukla askeri, herkes ‘siyaseti sonra konuşalım’ diyor, oysa bu konu aslında çoğunlukla siyasi. Irak’ta birçok bölge farklı gruplara ait, eğer IŞİD’I yok etmek istiyorsanız insanlara bu ülkenin parçası olduğunu hissettirmelisiniz, IŞİD’den sonra bu alanları kim istikrarlı hale getirecek, bu planların o bölgeler geri alınmadan yapılması lazım.”

Irak’ta görev yapmış olan emekli albay Richard Welch de Amerika’nın Irak’taki politikasının belirsiz olduğunu söyledi. Alanda iyi ilişkiler kurmanın önemine dikkat çeken Welch, “Irak’ta ne olduğuna Iraklı gözüyle değil Amerikalı gözüyle bakıyoruz,” dedi:

“Irak’ta diplomatik çabaya öncelik verilmeli, bu çabaya önce IŞİD defedilerek destek verilebilir, Sünni grupları yanımıza alırsak bunu yapabiliriz, ardından da bütün gruplar silahsızlandırılmalı, Irak politikamızı yeniden gözden geçirmeliyiz.”

Konuşmacılar Amerika’nın Irak’ta uzun dönemli bir stratejisi olmamasını eleştirdi, 14 yılda okul, yol, hastane gibi yatırımların hiçbirinin yapılmadığına dikkat çekti ve Irak’ta temel hizmetlerin verilemediğine vurgu yaptı.

Panele katılan konuşmacılar Irak’taki yolsuzluğunu büyük boyutlarda olduğu konusunda da hemfikirdi.

XS
SM
MD
LG