Erişilebilirlik

IŞİD’in Yeni Üssü Adana mı?


Endonezya asıllı 14 yaşındaki R.F.R’nin de aralarında bulunduğu 22 şüphelinin yakalandığı operasyonlar zinciri, 22 Haziran’da başladı. Adana'nın Seyhan İlçesi Yeşilyurt ve Gülbahçesi mahallelerindeki hücre evlerine yapılan baskında, aralarında örgütün Adana emiri A.Ç.'nin de bulunduğu 2'si çocuk 12 kişi yakalandı.

Gülbahçe mahallesinde yakalananlar arasında 14 yaşındaki bir kız çocuğu da vardı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınan kız, günlerce kimliğini gizledi. Kimliği hakkında üç ayrı bilgi veren kızla ilgili olarak genişletilen soruşturmada, kızın Endonezyalı R.F.R olduğu belirlendi.

Kızın kimliğini ortaya çıkaran polis bu kez, IŞİD hücre evinde ne yaptığını belirlemeye çalıştı. Kızın İstanbul’da yaşayan ailesine ulaşan polis, R.F.R’nin, parayla halen firarda olan IŞİD üyesi S.Y’ye satıldığını belirledi. R.F.R’nin Adana’daki evde S.Y ile imam nikahlı yaşadığı tespit edildi. Bunu üzerine S.Y. hakkında 'çocuğa karşı cinsel istismar' iddiasıyla yeni bir soruşturma başlatıldı. Sağlık kontrolundan geçirilen R.F.R. soruşturma kapsamında ifade vermek üzere savcılığına götürüldü. R.F.R’nin ailesinin IŞİD'le bağlantısı da araştırılırken, çocuk İl Göç İdaresi'ne teslim edildi. Çocuğun ailesiyle birlikte sınırdışı edileceği öğrenildi.

Uzun süre teknik ve fiziki takibin ardından yakalanan şüphelilerden 7'si İstanbul, Konya, İzmir ve Bursa'dan Adana’ya geldi. Örgüt yöneticileri tarafından bir eve yerleştirilen şüpheliler sokağa çıkmadı. Şüphelilerin, Suriye'deki örgüte eleman kazandırdıkları, para ve malzeme gönderdiğini belirten güvenlik kaynakları, bazı şüphelilerin başka ülkelerde bombalı eylem hazırlığı yaptığının da belirlendiğini söylüyor.

Aralarında daha önce uyuşturucu kullanmak ve ticaretini yapmaktan hapis cezası alan zanlıların da bulunduğu şüphelilerin, Gaziantep ve Konya'da bazı cemaatlerin toplantılarına katılarak bombalı saldırı düzenlemeyi planladığı da ileri sürüldü. Bu arada polis, Endonezya uyruklu kızın, dini nikahlı eşini yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Peki IŞİD’in Adana’daki örgütlenmesi ne kadar büyük? 20 yıldan fazla bir süredir Adana’da gazetecilik yapan Hamza Gül’e göre risk büyük. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Gül, IŞİD’in Adana’da iyi kamufle olduğuna dikkat çekerek, resmi nikah olmadığı için küçük yaşta evliliklerin de yaygın olduğunu söyledi.

Gül, “Adana’da bu işe çok göz yumuldu, misafirperverlikle beraber çok göz yumuldu. Adana’da Suriye meselesinden önce diğer İslami yapılara çok yol verildi. Sadece Adana değil, Mersin Osmaniye, Hatay Adana hepsi. IŞİD özelinde, bu bölgeye geldiklerinde Gaziantep’ten girdikten sonra Adana’da kendilerini çok işi kamufle ettiler önceki yapılanma sayesinde. İslami yapılanmalar sayesinde Adana’nın kenar mahalleleri Halep’i andırıyor. Belediye bir ara tavır aldı, tabelalarını söktü. Ciddi şekilde yoğunlaştılar, caddeler kurdular, bitpazarını ele geçirdiler. Her çarşaflı ve sakallıya IŞİD’li diyemiyorsun ama bunlar bunların arasında gizlenmiş oluyor. Küçük yaşta evli çok var böyle. 15-16 yaşında gebe kızlar görüyorum. Parayla satıyorlar. Kendi kendilerine evlilik yapıyorlar. Türkiye vatandaşı değiller resmi nikah kıyacak imkanlar yok. İmam bulup evleniyorlar. 5 sene oldu 5 çocuğu olan aile var. Adana için çok ciddi güvenlik riski oluşturuyor. Bu süreçte İstanbul’a falan gitmez burada eylem yaparlar. Çünkü burada daha örgütlüler. Kantarın topuzu kaçmış durumda. Suriyeli mülteci mi IŞİD’li mi Türkiye bunun adını koymak zorunda ”dedi.

XS
SM
MD
LG