Erişilebilirlik

IŞİD’in Üst Düzey İsmi Rakka’da Öldürüldü


Amerikalı yetkililer IŞİD’in başkenti olarak nitelenen Rakka’da örgütün üst düzey isimlerinden birinin vurulduğunu bildirdi.

Amerika liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada, Ebu Cendal el-Kuveyti’nin Tabka Barajı yakınlarında düzenlenen hava operasyonunda öldürüldüğü belirtildi. El-Kuveyti’nin IŞİD’in savaş komitesinin eski üyesi olduğu kaydediliyor.

Açıklamada, “Ebu Cendal Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı intihar saldırılarıyla, kimyasal saldırılar düzenlenmesine, IŞİD’in terör saldırısı planlayıcıları ve savaş konseyi üyeleri ile birlikte karışmıştır. Ölümü IŞİD’in Rakka’yı savunma ve Batı’yı hedef alan saldırılar düzenleme kapasitesini azaltacaktır” denildi.

Koalisyon ayrıca El-Kuveyti’nin IŞİD’in Palmira’yı geri almasına katıldığını ve Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri’ne karşı Rakka savunmasını güçlendirmek üzere Tabka’ya geri döndüğünü belirtti.

Suriye Demokratik Güçleri yönelik Kasım ayında Rakka’ya saldırı başlatmıştı.

Amerika IŞİD ile savaşan güçlere destek için 200 asker daha Suriye’ye göndereceğini açıklamış durumda. Suriye’de şu anda 300 Amerikan askeri bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG