Erişilebilirlik

IŞİD’in Saldırdığı Mitingde Görevli Polislere Dava


Diyarbakir Explosion

Hakların Demokratik Partisi’nin, IŞİD’in bombalı saldırısının hedefi olan, 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği seçim mitingine bir dava daha açıldı. Bu kez dava edilen mitingde görevli 14 polis oldu.

Beş kişinin öldüğü 400’e yakın kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili güvenlik görevlilerine ilişkin soruşturma iki yıl sonra tamamlandı. Soruşturma sonunda beşi emniyet müdürü düzeyinde 15 polis hakkında, ihmalleri olduğu iddiasıyla, dava açıldı. Davanın iddianamesinde "Görevi kötüye kullanmak"la suçlanan polisler hakkında 3’er aydan 1’er yıla kadar hapis cezası isteniyor. Patlamada yaralanan 10 kişi de, polislerden şikayetçi oldu.

Dava iddianamesinde, şüpheli polislerin mitingde gerekli güvenlik tedbiri almadıkları ve asker kaçağı olan IŞİD’li saldırgan Orhan Gönder hakkında, kaldığı otelde tespit edilmesine rağmen yasal işlem yapmadıkları vurgulandı.

Savcı iddianamesinde, patlamadaki ihmalin, güvenlik tedbirlerinin tam olarak uygulanmaması ve Kaçakçılık İstihbarat Harekat Bilgi Toplama Daire Başkanlığı (KİHBİ) sistemi üzerinden sorgulama yapılmaması olduğunu vurguladı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün miting alanı ve çevresinde patlayıcılara karşı arama ve önlem alma talimatı vermesine rağmen, şüphelilerin patlayıcının saklandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde arama yapmadıkları belirtildi. Diğer şüpheli polisler Emniyet Müdürü F.D. ve komiser M.A.C’nin okulun bahçesinde tedbir almadıklarını ifade edildi. Savcı, 2'nci Sınıf Emniyet Müdürü M.İ.Y’nin miting alanında emniyet tedbirlerinden sorumlu olduğu emniyet tedbirlerinin alınması hususunda ihmalkar davrandığına dikkat çekti. Savcı ayrıca, şüphelilerin suç tarihinde görevlerini ihmal etmeleri nedeniyle terör eyleminin önlemediğini vurgulayarak, şüpheli polislerin suç işlediğini söyledi.

Saldırıdan önce patlayıcılarla birlikte otelde kalan Orhan Gönder’in asker kaçağı olduğunun belirlenmesine rağmen, hakkında Kaçakçılık İstihbarat Harekat Bilgi Toplama Daire Başkanlığı (KİHBİ)sistemi üzerinden sorgulama yapmayan polisler için de ceza talep edildi. İddianamede ayrıca, Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İ.B., Asayiş Şube Müdür vekili N.Y., Aranan Şahıslar Büro Amiri M.Y.Ö., Asayiş Şube Müdür Yardımcısı D.U. ve polis memuru B.K., hakkında ise takipsizlik kararı verildiği kaydedildi.

Bombalı saldırıyla ilgili görevlerini ihmal ettikleri iddia edilen polisler hakkında Diyarbakır Valiliği'nden soruşturma izni istendi. Valilik İl İdare Kurulu’nun izin vermesinin ardından soruşturma başlatıldı. Şüpheli polisler kararın iptali için Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak mahkeme başvuruyu, suçlamaların ciddi belge ve bulguların soruşturmayı yapılmasını gerektirir nitelik ve yeterlilikte olduğu gerekçesiyle reddetti.

Mitingdeki bombalı saldırının faili Orhan Gönder, saldırının ardından kaçtığı Gaziantep’te yakalandı. Gönder’le birlikte 4 kişi hakkında daha 5’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 6 bin 318’er yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

XS
SM
MD
LG