Erişilebilirlik

IŞİD’in Köle Ticareti Davasına 16 Günde Beraat


IŞİD’in Ezidi kadınlarını Gaziantep’te kurduğu köle pazarında satmasına ilişkin ilk dava yine Gaziantep’te açıldı. Davaya giden süreç yabancı bir kanalın kentte, Ezidi kadınların köle gibi satıldığını gösteren videolu bir haber yayınlamasıyla başladı. Hem Türkiye hem de dünyada oldukça ses getiren haber üzerine Gaziantep Barosu, suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu işleme alan savcılık soruşturma başlattı. Haberde belirtilen esirlerin satıldığı yerlere baskın yapan polis, Türkiye-Suriye arasında milyonlarca dolarlık para transferlerinin yapıldığına dair 1768 sayfalık Arapça makbuz, çok sayıda yabancı pasaport ve yüksek miktarda dolar el geçirdi.Ezidi kadınları sattıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 Suriyeli hakkında 'Terörizm Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet' ile 'IŞİD terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla dava açıldı.

Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması 31 Aralık 2015'te görüldü. Tercüman aracılığıyla ifade veren sanıklar; Suriye'de bankacılık sisteminin çöktüğünü, bu nedenle Türkiye ile Suriye arasında para transferinin yapılması için taraflar arasında aracılık yaptıklarını söyledi. IŞİD’e üye oldukları ve para aktardıkları iddialarını reddeden sanıklar 16 gün sonra ikinci kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme ikinci celsede sanıklar hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verdi. Kararın gerekçesi mahkeme tutanaklarına şöyle geçti: "Sanıklar hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' ve '6415 sayılı Yasa'ya muhalefet' suçlarından ayrı ayrı kamu davası açılmış ise de sanıkların müsnet suçu işlediklerine dair iddia dışında cezalandırılmasına yeter her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunmaması sebebiyle beraatına karar verilmiştir."

Suç duyurusu yaparak dava açılmasını sağlayan Gaziantep Barosu kararı temyiz edecek. Beraat kararını tesadüfen öğrendiklerini belirten Gaziantep Barosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mehmet Yalçınkaya, davaya müdahil olmak için talepte bulunmalarına rağmen duruşmaya çağırılmadıklarını söyledi.

Amerikanın Sesi’ne konuşan Yalnçınkaya , "Tesadüfen davanın beraatla sonuçlandığını öğrendik. Mahkeme, polisin ele geçirdiği ve delil sayılabilecek belgeleri incelemeden beraat kararını vermiş. Davanın 16 günde, 1768 sayfalık belgenin beraat kararından sonra mahkemeye sunulması etkin bir yargılama yapılmadığını gösterir,” dedi.

Davaya konu haberin videosunda ise IŞİD'in sattığı Ezidi kadın ve çocuklara '1 numaralı köle', '2 numaralı köle' şeklinde rumuzlar verdiği görülüyor. Rumuz daha sonra kadının fotoğrafına ekleniyor ve kadının çocuklarıyla beraber çekilen fotoğrafları var ise onlar da siteye ekleniyor. Fotoğrafın altına ise kadınlar için belirlenen fiyat yazılıyor. Ezidi kadınları almak isteyenler IŞİD'le anlaştıktan sonra para transferi için uygun bir mekan belirleniyor.

IŞİD'in istediği para Gaziantep'teki büroya teslim edildikten sonra esir alınan Ezidi kadınlar Irak'ta bulundukları yerden serbest bırakıldığı iddialar arasında. Kentteki büroya yapılan baskında ele geçirilen Arapça para makbuzları yeminli tercüman tarafından tercüme edildi. Ancak tercümeler dava beraat kararıyla sonuçlandıktan 12 gün sonra, 27 Ocak 2016'da mahkemeye gönderildi. Makbuzlardaki bilgilere göre, Türkiye - Suriye arasında bir seferde 550 bin dolara kadar kayıt dışı para transferi yapıldı. Dosyadaki makbuzlara göre sadece bir firmanın Türkiye-Suriye arasında milyonlarca dolarlık para transferi yaptı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG