Erişilebilirlik

IŞİD'in Gözü Mekke'de


IŞİD'in Gözü Mekke'de
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Skype aracılığıyla konuşan ABD’nin Irak eski büyükelçisi Crocker, Irak ve Suriye topraklarını ele geçiren IŞİD terör örgütünün asıl hedefinin, İslam dininin en kutsal kentleri olan Mekke ve Medine’yi ele geçirmek olduğunu söyledi.

Crocker, “Ramadi’yi ele geçirip durmayacaklarını ve aslında bir yolunu bulup Suudi Arabistan’a girerek oradaki kutsal Mekke ve Medine kentlerini ele geçirip halifeliğin başkenti yapmak istediklerini bir an bile unutmamalıyız. Eğer IŞİD’i durdurabilecek askeri bir güç olmazsa, örgüt militanları hem politik, hem de askeri olarak ilerlemeye devam edecektir.” dedi.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nden terörle mücadele uzmanı Harleen Gambhir, IŞİD’in niyetini çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Gambhir, “IŞİD’in Suudi Arabistan hakkındaki niyetlerini duyduk. Örgüt, Suudi hükümetini, Sünni halkın meşru temsilcisi olarak görmüyor. Kendilerine bağlı gruplarla Suudi Arabistan’da yaptıkları saldırılarda, Suudi hükümeti’nin korumak istediği değerleri zayıflatmak istiyorlar.” şeklinde konuşuyor.

Gambir ayrıca, “Suudi Arabistan’a karşı IŞİD düşman bir devlet oluşturmuş durumda. Mevcut hükümeti yıkmak isteyen IŞİD, oradaki bölgesel dengeleri de bozmak istiyor. Ve bu düzeni bozmayı, diğer ülkelerin istikrarsızlığını ve vadettikleri gibi düzeni koruyacak gücü olmadığını göstererek başarıyorlar. Suudi Arabistan buna kilit bir örnek oluşturuyor. IŞİD bölge güvenliğinde söz sahibi olmaya çalışıyor. Bu nedenle IŞİD, Suudi Arabistan’daki varlığının az olmasına rağmen, bombalı saldırılar düzenleyerek ülkedeki mezhep gerginliğini kışkırtıp Suudi Arabistan’ı iç savaşa sürüklemek istiyor.” dedi.

Gambhir, IŞİD’in tehditlerinin aslında bütün Arap Yarımadası’na yönelik olduğunu söylüyor ve koalisyonun odaklandığı Suudi Arabistan ve Yemen’de uyuyan IŞİD hücreleri bulunduğunu belirtiyor.

Demokrasileri Koruma Vakfı'ından Reuel Marc Gerecht'e göre de, Suudiler, en azından Suudi toplumundaki önemli isimler için, IŞİD veya benzeri militan grupları desteklemek cazip gelebilir.

Gerecht, “İran ve Suudi Arabistan arasındaki çekişmenin yoğunlaşması durumunda bence, Suudi Arabistan’ın IŞİD veya IŞİD şemsiyesi altındaki diğer militan grupları desteklemesi kaçınılmaz olacaktır.” şeklinde konuşuyor.

Birçok uzmana göre, Batı, IŞİD’in bütün ülkeler ve bölgeler için ne kadar büyük bir tehdit olduğunu anlamakta zorlanıyor.

XS
SM
MD
LG