Erişilebilirlik

IŞİD'in Elindeki Askerin Feryadı: ‘Beni Kurtarın’


IŞİD, 1 Eylül 2015'ten beri elinde esir tuttuğu Sefter Taş adlı er ile yapılan röportajı, Türkçe yayınlanan Konstantiniyye adlı dergisinde yayınladı.

Sefter Taş'ın bir fotoğrafının da yer aldığı röportajda Taş'ın hükümet, halk, medya, Kürt liderler dahil bütün kesimlere "beni kurtarın" çağrısı yapması dikkat çekti.

Röportajda, 21 yaşında olduğunu belirten Taş, "4 aylık er iken onbaşı Yusuf Beylem ile birlikte Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan 2 kaçakçıya müdahale ederken Suriye tarafına geçtiklerini ve IŞİD militanlarının etraflarını sardığını" söyledi.

Karşılıklı açılan ateş sonucu onbaşı Yusuf Beylem'in öldüğünü, kendisinin yaralandığını belirten Taş, bir pikapla bir yere götürüldüğünü ve yarasına yapılan müdahalenin ardından hücreye kapatıldığını anlattı.

Türk basınında Taş'ın kaçırılması ile bağlantılı IŞİD militanlarının yakalandığı ve Taş'ın Halep-Türkiye arasındaki El Bab kasabasında bir süre tutulduktan sonra Rakka'daki cezaevine gönderildiği öne sürüldü.

Hapiste "ailesini ve bulunduğu yerden sağ salim kurtulacağı günleri hayal ederek vakit geçirdiğini" söyleyen Taş, "Türk medyası esir olduğunu bildiği halde neden seni haber yapmıyor?" sorusuna şu yanıtı verdi.

"Zannediyorum ki; Türkiye medyası, başbakanı veya Kürtlerin liderlerini kötüleyeceğimi zannettikleri için beni gündem yapmıyor olabilirler. Türkiye medyasına mesajım ise; ben kimseyi kötülemek istemiyorum. Cumhurbaşkanı, Türkiye hükümeti, Kürtlerin liderleri, Türk ve Kürt halkının beni kurtarması için gündem yapmanızı rica ediyorum."

Neden kendisinin kurtarılması için Türkiye'nin, Musul Konsolosluğu çalışanları ve astsubay Özgür Örs'un kurtarılması için yürütülen yoğun girişimler benzeri çaba harcanmadığına dair soruya "Türkiye hükümeti, esir düşen tek asker olduğum için bana değer vermiyor olabilir. 3 veya 4 asker olsaydık belki bizi kurtarırdı diye düşünüyorum. Yahut 4 ay gibi kısa bir süre askerlik yaptığım için de olabilir. Ya da aslen Kürt olduğum için de olabilir. Recep Tayyip Erdoğan’ın, Iğdır tarafında amaçladığı kadar çok oy almadığı için de olabilir. Çünkü Iğdır halkının yarısı ona oy verdi fakat diğer yarısı ona oy vermedi" cevabını veren Taş birçok kesime "beni kurtarın" çağrısı yaptı.

Taş, Türkiye'deki askerlere yönelik mesajına dair soruya "Ben Türk ordusuna askerlik yapan Kürt biriyim. Türk ve Kürt halkına kardeş nasihatim; Türkiye hükümeti gördüğünüz üzere bana değer vermediği gibi size de değer vermiyor. Yarın öbürgün sizler de benim gibi dört duvar arasında kalabilirsiniz" şeklinde yanıt verdi.

Ailesine "bari siz bana sahip çıkın" diye seslenen Taş, ailesine ve sevgilisine yönelik mesajında "Babacığım, anneciğim, kardeşlerim, Ailem ve sevdiğim kız, Ben de herkes gibi kollarınıza koşmak istiyorum. Dört duvar arasında Türk hükümetinden haber bekliyorum. Türk hükümeti bana sahip çıkmıyor ve beni sizlere kavuşturmuyor. Baba, Anne, ben sizin evladınızım. Türk hükümeti bana sahip çıkmıyor bari siz bana sahip çıkın. Benden sonra kardeşim Ferhat’ı asla askere göndermeyin" ifadelerini kullandı.

Kürt liderlere de çağrı yapan Taş, "Ben Kürt asıllı bir askerim. Madem ki; Türk hükümeti bana sahip çıkmıyor o zaman neden Kürt liderler çıkıp bu konu hakkında konuşmuyor. Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş ve Suriyeli Salih Müslim ve dünyanın tüm Kürtlerine ve Mesut Barzani’ye diyorum ki; ben de sizin gibi hayatımı yaşamak istiyorum" dedi.

Taş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik çağrısında ise şunları söyledi: "Sayın cumhurbaşkanım; sen şimdi eşin, oğlun ve kızının yanında çay içiyor ve yemek yiyor musun? Eğer evladın benim gibi esir düşseydi ne yapardın? Ben senin askerinim. Ne olur kurtar beni. Sen, Türk, Kürt, Laz ve Araplara ben hepinizin başbakanıyım diye söz vermedin mi? Sözünü kıran adam değildir."

Türk halkından tepki göstermesini "kurtarılması için en azından hükümeti sıkıştırmalarını" isteyen Taş, "buradan kurtulacağını düşünüyor musun sorusuna şöyle yanıt verdi: "Evet düşünüyorum ki; geç olsa da Türkiye bir gün mutlaka evladına sahip çıkacaktır. Allah’ın izniyle bir gün yine evime döneceğimi tahmin edebiliyorum. Duygularım, bir gün aileme, memleketime ve sevdiklerime sağ salim kavuşacağım yönünde."

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG