Erişilebilirlik

IŞİD'in Çok Medyatik Olması İlgiyi Arttırıyor


IŞİD'in Çok Medyatik Olması İlgiyi Arttırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Dünya ülkeleri Irak ve Suriye’ye giden yabancı savaşçılara karşı önlem almaya çalışırken, yardım kuruluşları da hedefleri silahlanma olmayan ama bölgeye akın eden kadın ve erkeklerin sayısının artmasına dikkat çekiyor

Uzmanlara göre, saflarına yeni cihatçılar katmak için yaptıkları videolara bakıldığında, IŞİD görsel basını en iyi kullanan terör örgütü.

Ancak IŞİD bununla da yetinmiyor.

Ortak Nokta Arayışı adlı yardım kuruluşunun Kırgızistan ülke sorumlusu Keneşbek Sainazarov: “Yüzünde maske, elinde silah olan birinin terörist olarak algılandığı günler artık geride kaldı.”

Sainazarov, IŞİD’in çok kapsamlı çalıştığını ekliyor: “Kişileri yakından izleyip, kariyerlerini takip edip, toplumla ne tür ilişki içinde olduğunu algılayabilmek amacıyla farklı taktikler kullanıyorlar.”

Sainazarov bu tür yöntemlerin, 25 yaşına gelen ve evlenmemişlerse toplum tarafından marjinalleştirilen kadınlar üzerinde daha da etkili olduğunu belirtiyor.

Bu da, özellikle tıp okuyan kadınların sıkça yaşadığı bir durum.

IŞİD, bu kadınları saflarına çekiyor.

Keneşbek Sainazarov, “Bu kadınlar kendi toplumundan kaçıp, bu tür bir baskı altında olmayacağı yeni bir topluma davet ediliyor” diyor.

IŞİD’in sosyal medya üzerinden de yardım topladığı biliniyor. Amerikalı Büyükelçi Robert Bradtke’e göre örgütün sosyal medyadaki destekçileri sayesinde adam bulduğu çok açık: “Sosyal medyadan teknik bilgiye sahip olanya da tıp okuyan, faydalanabilecekleri her türlü beceriye sahip kişileri değerlendiriyorlar.”

IŞİD saflarına savaşmak için katılmayanların sayısının ne olduğu tam olarak bilinmese de, Amerikalı istihbarat yetkilileri Irak ve Suriye’ye doğru yola çıkanların yarısından fazlasının IŞİD’e katılmaya gittiğini tahmin ediyor.

XS
SM
MD
LG