Erişilebilirlik

IŞİD’e Katılan Amerikalı Mahkemeye Çıkarıldı


Irak’ın kuzeyinde Mart 2016’da Kürt peşmerge güçleri devriye gezerken Muhammed Khweis’e rastladıklarında onu IŞİD’in intihar bombacısı sandılar. Kimse onun Amerika’nın başkentinde, Washington’ın varlıklı bir banliyösünde otobüs sürücüsü olabileceğine elbette ihtimal vermedi.

Khweis’in IŞİD bölgesini Kürt bölgesinden ayıran hattan kendilerine doğru yaklaştığını gören peşmerge güçleri, kendisini durdurmak için havaya uyarı ateşi açtı ve ondan iç çamaşırlarına kadar soyunmasını istedi. Bomba olabileceği düşüncesiyle yanında taşıdığı paraya ve konserve balığa el koydu.

Peşmergeler buldukları kişinin bir Amerikalı olduğunu, Virginia eyaleti tarafından basılmış bir sürücü ehliyeti taşıdığını görünce şaşkınlığa uğradı. Aynı şaşkınlığı Amerikalılar da yaşadı çünkü Khweis’in IŞİD’e katılmak üzere Virginia’yı terk ettiğine dair hiçbir bilgiye sahip değildiler.

27 yaşındaki Khweis şimdi, bir terör örgütüne maddi destek sağladığı gerekçesiyle Virginia eyaletinin Alexandria ilçesinde federal mahkemeye çıkıyor.

Khweis, IŞİD’e katılabilen ve daha sonra bir hata yaptığını anlayıp kaçma girişiminde bulunan az sayıda Amerikalı’dan biri.

Khweis Kürt televizyonuna yaptığı açıklamada, Musul’da hayatın çok zor olduğunu söyledi, sigara içme yasağına ve zorunlu din derslerine dikkat çekti.

Başkent Washington yakınlarında büyüyen lise mezunu Khweis, mahkeme kayıtlarına göre belediye otobüslerinde sürücülük yapmış.

Savcıların ifadesine göre, Khweis 2015 yılında Amerika’dan ayrılarak Avrupa’ya gitmiş. Londra ve Hollanda’dan sonra Türkiye’ye varmış ve IŞİD sempatizanları onu Suriye sınırından Rakka’ya geçirmiş.

Savcılar, IŞİD’in başkent ilan ettiği Rakka’da Khweis’in ‘kabul merasiminden’ geçtiğini ve intihar bombacısı olarak görev yapma niyetini ortaya koyduğunu belirtiyor. Khweis’in daha sonra Musul’a gönderildiği ve orada haftalarca şeriat eğitiminden geçirildiği ifade ediliyor.

Avukatları ise, IŞİD’de 3 ay kalan Khweis’in birçok kez kaçma girişiminde bulunduğunu söylüyor. En sonunda Khweis’in, Irak’ın Telafer kentinden tüm gece yürüyerek kaçmayı başardığı, Sincar dağı yakınlarındaki bir Kürt kontrol noktasına erişinceye kadar kilometrelerce yürüdüğü kaydediliyor.

Khweis’i tutuklayan Kürt yüzbaşı, tutuklamayla ilgili olarak dava öncesinde duruşmada ifade verdi.

Çevirmen aracılığıyla konuşan peşmerge yetkilisi, “İntihar bombacısı olabileceğini düşündük. Bize yaklaşan herkes kendisini patlatıyordu” dedi.

Khweis’in avukatı, susma hakkının kendisine bildirilmediği gerekçesiyle müvekkilinin daha önce verdiği ifadelerin mahkemede kanıt olarak kabul edilmemesi yönünde çaba gösterdi ama bu girişimlerinde başarılı olamadı. Khweis’in normalde diğer terör zanlıları gibi iki aşamalı bir sorgulamadan geçirileceği belirtiliyor.

Savunma avukatı John Zwerling, Khweis’in bir Kürt cezaevinde haftalarca yattığı için bir an önce Amerika’ya dönmek istediğini, ancak FBI’a bağlı sorgu memurlarının bu durumu istismar ettiğini düşünüyor.

Savcılar, Khweis’in geçtiği yorucu mahkeme sürecine rağmen IŞİD’e katılması hakkında ifade vermeye istekli olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG