Erişilebilirlik

IŞİD’den Türkiye’de Sinagoglara Tehdit


İngiliz yayın kuruluşu Sky News’un özel haberine göre IŞİD terör örgütü, Türkiye'de yaşayan Yahudi kökenli çocuklara yönelik saldırı hazırlığı yapıyor. Sky News, okullar ve gençlik merkezlerini hedef alan saldırıların 24 saat içinde veya önümüzdeki bir kaç günde yapılmasının sözkonusu olduğunu bildiriyor.

Saldırı çok yakın bir tarihte

Haberde Gaziantep’te geçen hafta gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan IŞİD militanlarının verdiği ifadelere dayanarak istihbarat yetkililerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda saldırıların çok yakın bir tarihte yapılmasının mümkün olduğu iddia ediliyor.

Beyoğlu'ndaki Yahudi Sinagogu hedefler arasında

İstanbul Beyoğlu'nda bulunan Yahudi Sinagogu’nun Yahudi toplumu için büyük önem taşıdığını belirten Sky News, yanında bulunan okul nedeniyle de sinagogun yüksek olasılıklı hedef noktalarından biri olduğunu belirtiyor.

Sky News’a göre, elde edilen bilgiler doğrultusunda Türk güvenlik güçleri ve emniyet yetkilileri tarafından çok sıkı güvenlik önlemleri alındı ve Yahudi toplumu da bu konuda bilgilendirildi. IŞİD’in Yahudi çocuklarını hedef alan saldırı planlarının tehditten daha ciddi olduğu uyarısında bulunuldu.

19 Mart’ta İstanbul'da yapılan intihar saldırısında üç İsrail ve bir İran vatandaşı hayatını kaybetmişti. İsrail hükümeti dün vatandaşlarını Türkiye'yi terk etmeleri konusunda uyardı.

XS
SM
MD
LG