Erişilebilirlik

IŞİD’den Sünni Rehinelere İşkence


Irak Kürt Bölgesi Güvenlik Teşkilatı’nın (KRSC) yayınladığı bir video, 69 Arap rehinenin IŞİD’in elinde yaşadıklarını açıkça ortaya koydu. Hawijah Hapishanesi rehinelerinden ve Kerküklü polis memuru Saad Halaf Ali Faraj, “IŞİD aklınıza gelebilecek her türlü işkence yöntemini uyguladı. Elektrik şoku verdiler. Kafamıza bir torba geçirip kablolar ve odunlarla vurdular. Görülmemiş işkenceler yaptılar” dedi.

Operasyon sırasında ve yaklaşık son beş yılda Suriye’de ilk kez bir ABD askeri öldü. ABD yetkilileri, kurtarma operasyonu gerçekleştirilmeseydi, IŞİD’in rehineleri çok kısa bir süre sonra infaz edeceğini bildirdi. Faraj, “Kardeşimin kellesini kestiler. Sıra bana gelmişti” dedi.

Operasyon gece gerçekleştirildi. Kurtarılan Arap rehinelerin infazının ise ertesi sabah için planlandığı belirtildi. Muhammed Abdül Ciburi adlı bir başka rehine, IŞİD saflarına geçmeleri için iş, para ve yemek gibi çekici tekliflerde bulunulduğunu anlattı. Ciburi, IŞİD’in dini anlayışını benimsemediğini ve bunun için de rehine yapıldığını söyledi. Hüseyin Muhammed Zahir adlı bir diğer rehine ise, “Her gün işkence gördük. Artık kendimi ölmüş biri saymam gerektiğini söylediler” diye konuştu.

Diğer rehinelerse, IŞİD’in duymak istediklerini söylemedikleri zaman devreye işkencenin girdiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG