Erişilebilirlik

IŞİD'den Rehineler İçin Yeni Süre


İnternete konan bir ses kaydında kendisini Japon gazeteci Kenji Gato olarak tanıtan bir kişi, Ürdün’de hapis yatan kadın terörist Perşembe gün batımına kadar Türk sınırına getirilmezse kendisi ve diğer rehine Ürdünlü pilotun "hemen" öldürüleceğini söylüyor

IŞİD militanlarının talepleri karşılanmadığı takdirde rehineleri öldürmek için verdikleri süreyi uzattıkları bildiriliyor.

İnternete konan bir ses kaydında kendisini Japon gazeteci Kenji Gato olarak tanıtan bir kişi, Ürdün’de hapis yatan kadın terörist Perşembe gün batımına kadar Türk sınırına getirilmezse kendisi ve diğer rehine Ürdünlü pilotun "hemen" öldürüleceğini söylüyor.

Japon ve Ürdünlü yetkililer ses kaydırır gerçekten Japon gazeteciye ait olup olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Ürdün Enformasyon Bakanı,Çarşamba günü hükümetinin IŞİD tarafından rehin tutulan Ürdünlü savaş pilotuyla hapisteki bir terör hükümlüsünü takas etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Rehin alınan pilotun öldürülmesi için verilen süre yaklaşırken devlet televizyonunda bir açıklama yapan Bakan Muhammed el-Momani, pilotun geri verilmesi halinde Ürdün’ün de 2005 yılında Amman’da 60 kişinin öldürüldüğü saldırıya katılma suçundan hüküm giyen Iraklı kadın Sacide el-Rişavi’nin serbest bırakacağını söyledi.

Bakan el-Momani IŞİD’i öldümekle tehdit ettiği ikinci rehine, Japon gazeteci Kenji Goto hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Japonya Ürdün’den Gato’nun bırakılmasını sağlamak için yardımını istemişti.

Akçakale Sınır Kapısı'nda Bekleyiş
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

XS
SM
MD
LG