Erişilebilirlik

IŞİD Videosuyla İlgili Açıklama Bekleniyor


Türkiye, IŞİD’in medya sitesinde yayınlanan videonun gerçek görüntüler mi yoksa propaganda amaçlı kurgu video mu olduğunu anlamaya çalışıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden henüz bu konuyla bir açıklama gelmedi.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren bir askeri yetkili, sahayla da irtibatlı olarak geniş kapsamlı bir araştırma yapıldığını söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yaptıkları çalışmalardan sonra bir açıklama yapılması bekleniyor.

CHP'den Başbakanlık, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'na sorular

Cumhuriyet Halk Partisi de bu iddialarla ilgili net bir açıklama yapılmasını talep ediyor. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, bugün Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'na yaptığı başvurularda, çeşitli sorulara yanıt istedi.

Özel'in yanıt istediği sorular arasında, "öldürüldüğü iddia edilen askerlerin kurtarılması için hükümet tarafından ne gibi çalışmalar yapılmıştır?", "bu askerlerin serbest bırakılması için kaçıranlarla görüşmeler yapılmış mıdır" gibi sorular da var.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da cevap beklediklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu: Cevap Bekliyoruz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

18 dakikalık videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin ve ABD Başkanı Obama ile gösteriliyor. Sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik operasyonlarına ve IŞİD’in Türkiye’ye ve Türk Ordusu’na saldırılarına yer veriliyor.

Propaganda videosunda Türkçe konuşan bir IŞİD’li, “Ey Tayyip Erdoğan, ey Türkiye sizin yaptıklarınız karşılıksız kalmayacaktır, hilafet askerleri bedelini ödetecektir” sözleriyle tehditler yağdırdıktan sonra Türkiye’deki sempatizanlarını kendilerine katılmaya ve bulundukları yerlerde eylemler yapmaya davet ediyor.

İstanbul’da Protesto

Bir grup, IŞİD’e ait olduğu belirtilen görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından İstanbul’da protesto gösterisi düzenledi. İstiklal Caddesi’ndeki protestoya polis müdahale etti. Polis, bazı kişileri gözaltına aldı.

İstanbul’da Protesto
lütfen bekleyin
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Işık: "3 askerimiz DEAŞ'ın elinde"

Gelişmelerin ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “3 askerimizin DEAŞ’ın elinde olduğunu biliyoruz, öteki tüm yorumlar teyit edilmiş bilgi değildir” dedi.

Işık, El-Bab’ın en kritik yeri olan hastane tepesinin de IŞİD’den temizlendiğini belirtti.

Kayıp asker IŞİD dergisine konuşmuştu

Benzer çağrılar IŞİD’in propaganda amaçlı yayınladığı Konstantiniyye ve Rumiyah isimli dergilerde de daha önce yayınlanmıştı.

IŞİD videodaki askerlerden Sefter Taş’ın ellerinde olduğunu daha önce açıklamıştı.

Videonun son kısmında ise iki Türk askeri bir demir bir kafes içinde gösteriliyor. Askerlerden Sefter Taş’ın 1 Eylül 2015’ten beri IŞİD’in elinde olduğu biliniyor. Bu yılın Ağustos ayında Konstantiniyye dergisinde Taş’la yapılan mülakat yayınlanmıştı.

HDP Milletvekili soru önergesi verdi

HDP Iğdır milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, geçen yıl Aralık ayında Sefter Taş’ın IŞİD’in elinde olduğu iddiaları üzerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi vermişti.

Diğer asker Fethi Şahin ise videoda jandarma istihbarat için çalıştığını söylüyor.

Videoda bu iki askerin vahşice yakıldığı görülüyor.

Amerika’nın Sesi’ne bilgi veren bir görüntü uzmanı, IŞİD’in çok profesyonel çekimler yaptığını, görüntülerle oynadığını ve alev efekti koymanın mümkün olduğunu ancak bu görüntülerle ilgili kesin bir yorum yapmak için ayrıntılı bir çalışma yapmak gerektiğini ifade etti.

Aydınlık gazetesi, Fethi Şahin’in arkadaşlarına dayanarak verdiği haberinde söz konusu kişinin Konya’dan üç yıl önce IŞİD’e katılmış bir kişi olduğunu yazdı.

Sosyal paylaşım sitelerine giriş engeli

IŞİD’in propaganda videosunun yayınlanmasının ardından Türkiye’de sosyal medya sitelerine giriş engellenmeye başlandı.

Türkiye saati ile 00.20’den itibaren Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine girilemiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG