Erişilebilirlik

IŞİD Videosundaki Maskeli Ebu Rumaysah mı?


IŞİD'in Pazar günü İngiltere'yi tehdit ettiği video kaydındaki maskeli kişinin Ebu Rumaysah olduğu yönünde ciddi bulgular tespit edildi.

İngiltere ses analiz uzmanları tarafından yapılan incelemelerde IŞİD'in video kaydındaki maskeli teröristin kimliğinin Ebu Rumaysah olduğu yönünde ayırt edici özelliklere ulaşıldığı ortaya çıktı.

Büyük benzerlik var

IŞİD’in video kaydı İngiliz ses uzmanları tarafından Ebu Rumaysah'ın daha önceki ses kayıtları ile karşılaştırıldı. Elde edilen bulgularda Ebu Rumaysah'ın ses kayıtlarının benzerlik taşıdığı ortaya çıktı.

Ses uzmanı Dr. Frederika Holmes, adli ve fonetik olarak konuşma ve dil örneklerinin incelendiğini belirtiyor. Her iki numune incelendiğinde vurgu özelliklerinde ciddi çakışmalar olduğu gözlendi ve bu da büyük olasılıkla aynı konuşmacı olmasını güçlendiriyor.

Eşi ve çocukları ile Suriye'ye kaçmış

Ebu Rumaysah, 10 yıl önce İslam dinine geçmişti. İslam dinine geçmeden önce Siddartha Dhar olarakta tanınıyordu. 2014 yılında İngiliz terörle mücadele birimleri tarafından tutuklanmış ve kefaletle serbest bırakılmıştı. Siddartha Dhar olarak bilinen Ebu Rumaysah, kefaletle serbest bırakıldıktan sonra 2014 yılında eşi ve çocukları ile Suriye'ye kaçtı.

10 dakikalık video kaydında, İngiliz aksanıyla konuşan maskeli erkek kamerada beş rehineyi öldürmeden önce, İngiltere hükümetinin uyguladığı politika ve Başbakan David Cameron'ı eleştiriyordu.

İngiliz İçişleri Bakanlığı yorum yapmıyor

Salı günü İngiliz İçişleri Bakanlığı Ebu Rumaysah hakkındaki haberler ile ilgili yorum yapmayı reddetmiş, olayın İngiliz uzmanlar tarafından incelendiğini belirtmişti.

İngiliz yayın kuruluşu Sky News, IŞİD’in video kaydı ve Ebu Rumaysah'ın 2 yıl önce YouTube kanalında yer alan kendi ses kaydını ses uzmanı olan Dr. Frederika Holmes'e sordu.

Yapılan analizde konuşmalarda hareket ve davranış benzerlikleri olduğu belirtilirken konuşma sırasındaki yüksek sesle bağırmaların da dikkat çektiği ifade edildi.

Dr. Holmes, Ebu Rumaysah'ın YouTube ses kaydının gayri resmi bir konuşma olduğunu ancak IŞİD’in video ses kaydının ise bu noktada farklılık gösterdiğini ancak ses analizleri yapılırken bir çok tekniğin ve incelemenin kullanıldığını sözlerine ekledi.

Genel olarak her iki ses kaydındaki konuşmacının vurgu bakımından, çok kültürlü kentsel bir İngiliz İngilizcesi konuştuğunu ve her iki ses kaydının birbirine çok yakın bir ses perdesine sahip olduğunu belirtiliyor.

Ses kayıtları tutarlılık gösterdi

Dr. Holmes, inceleme sonucunda hem ses yapıları hemde akustik açısından her iki ses kaydının da aynı hoparlörden çıkmış gibi tutarlılık gösterdiğini sözlerine ekliyor.

Öte yandan İngiltere İçişleri Bakanı Andy Burnham, Ebu Rumaysah'ın İngiltere'den nasıl kaçtığına dair bir inceleme başlatılması talebinde bulundu.

Kefaletle serbest bırakılmış ve kaçmıştı

Ebu Rumeysah, terör zanlısı olarak yasaklı militan grubu El Muhacirun'a yönelik düzenlenen operasyonda, Eylül 2014 yılında tutuklanmış, kefaletle serbest bırakılmış ancak bir süre sonra Suriye'de olduğu ortaya çıkmıştı.

XS
SM
MD
LG