Erişilebilirlik

IŞİD ve Taleban Çatışması Çok Can Alıyor


Afganistan’da ikiye bölünen Taleban gruplarının kendi aralarında ve bu gruplar ile IŞİD militanları arasında son günlerde yaşanan çatışmalarda 110 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

Ülkenin güneyindeki Zabul vilayetinde meydana gelen çatışmalar Afganistan hükümetinin kaygılarını artırırken, IŞİD’in ülke çapındaki saldırılarının giderek artması dikkat çekiyor.

IŞİD’in, geçen Pazar günü, Şii oldukları belirtilen üçü kadın yedi kişinin başını kestiği belirtildi. Kabil yönetimi, IŞİD’in bu eylemini kınadı. Taleban, yedi kişiyi katleden sekiz IŞİD militanını öldürerek bu katliama karşılık verdi. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, bir açıklama yaparak sivillerin IŞİD tarafından öldürülmesini şiddetle kınadı.

Zabul vilayetinde farklı Taleban grupları arasındaki çatışmalar, en az elli kişinin ölümüne yol açtı. Taliban’ın lideri Molla Ömer’in iki yıl önce öldüğünün ortaya çıkmasından sonra, Molla Muhammed Rasul’un liderlik yaptığı bir kanat Molla Ahtar Mansur grubundan kopmuştu. Molla Mansur grubu hem kopan Taliban savaşçılarıyla hem de IŞİD militanları ile savaşıyor.

XS
SM
MD
LG