Erişilebilirlik

IŞİD Türk Tankını Vurdu: 3 Asker Hayatını Kaybetti


(Arşiv)

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 24 Aralık’tan beri Suriye’de operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri’nin isabet alan tanklarının sayısı 5’e yükseldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Özgür Suriye Ordusu ile IŞİD arasında Tel El Heva bölgesinde yaşanan çatışmalarda bugün 12.20 sularında bir tankın isabet aldığını ve 3 askerin öldüğünü yaralanan bir askerin de tedavi atına alındığını açıkladı.

Daha önce 27 Ağustos’ta Cerablus civarında iki tank, YPG güçlerinin tanksavar saldırısında isabet almış, 6 Eylül’de de IŞİD Vukuf bölgesinde iki tanka saldırı düzenlemişti.

Musa Özuğurlu: ‘Tank saldırılarının hedefi Türkiye’nin Suriye’ye daha fazla müdahil olmasını engellemek’

Suriye’yi yakından takip eden gazetecilerden Musa Özuğurlu, IŞİD kaynaklı saldırılarının merkezi yapının talimatıyla mı yoksa örgütün alt gruplarına müdahil olan istihbarat örgütlerinin mi yönlendirmesiyle gerçekleştirildiği yönünde kesin bir yargıda bulunmanın mümkün olmadığını söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Özuğurlu’ya göre, Türk tanklarına yapılan bu saldırılarla Ankara’ya ‘Suriye’nin derinlerine daha fazla inme’ mesajı veriliyor.

“Fırat Kalkanı Harekatı’nın başında zafer havası estirildi. Ama Türk ordusunun n girdiği Cerablus, IŞİD’in zaten geri çekildiği bir bölgeydi. O bölgeden çekilmesi örgütün imha olduğunu anlamına gelmez. Bir bölümü diğer grupların içine katılarak kamufle oldu, bir bölümü saklandı. TSK daha sonra El Rai (Çobanbey)den bir kez daha girince operasyon alanı genişledi. Alan genişleyince ordunun hakimiyeti azaldı. IŞİD’in hızla daha güneyine çekilmesini beklemek doğru değil. Ardı ardına Türk tanklarına saldırılar olması Türk ordusunun Suriye’ye daha fazla müdahil olmasını engellemek için atılmış adımlar olarak değerlendirilmeli.”

TSK, IŞİD hedeflerini havadan vuruyor

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün yaptığı açıklamada Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırılarının sürdüğünü açıkladı.

Açıklamada, “Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, 09.34-09.44 saatleri arasında Tall Ali, Tell El Hava ve Vukuf meskûn mahalli güneyinde tespit edilen dört DEAŞ Terör Örgütü hedefine yapılan hava harekâtı ile DEAŞ unsurlarının karargah olarak kullandığı dört bina imha edilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından, Zeytinlik bölgesinde tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik bir hava harekâtı icra edilerek, bir DEAŞ Terör Örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, bir havan ve bir bina imha edilmiştir” dendi.

Fırtına obüslerinin IŞİD hedeflerine yönelik atışlarına devam ettiğini vurgulayan Genelkurmay Başkanlığı bugün yapılan 41 atışla operasyonun başından bu yama 486 hedefe yapılan atış sayısının 2 bin 125’e ulaştığını belirtti.

IŞİD Kilis’e yine katyuşa attı

IŞİD’in Kilis’ yönelik sınır ötesi saldırıları sürüyor. Bugün Suriye’den ateşlenen bir roket Kilis’te bulunan Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi’nin yakınlarına düştü. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

XS
SM
MD
LG