Erişilebilirlik

IŞİD Türk Askerlerini Öldürdüğünü İddia Etti


IŞİD esir tuttuğu iki Türk askerini yaktığını iddia etti. IŞİD askerleri yakarak öldürdüğüne dair bir video da yayınladı.

İddia sosyal medyada, Sputnik’in Türkçe internet sitesinde ve istihbarat konularında uzmanlaşan Amerika kaynaklı SITE sitesinde yer aldı.

Türkiye'de videoyla ilgili haberlerin yayılması üzerine Twitter erişimi engellendi.

IŞİD'in yayınladığı iddiasıyla sosyal medyaya yansıyan haberlerde, 19 dakikalık videoda örgütün er S.T. ve Jandarma İstihbarat'ta görevli olduğu belirtilen F. Ş.’yi yakarak öldürdüğü öne sürüldü.

Rus Sputnik’e göre 2 Türk askeri de silahla infaz edildi.

Türk askerleri S.T. ve F. Ş.’nin öldürülmüş olması ihtimaliyle ilgili olarak resmi kaynaklarca henüz bir açıklama yapılmadı.

Bir askeri kaynak, "Son birkaç gündür DEAŞ teröristleri El-Bab'ta sıkışmış durumda. Bu nedenle ordumuza yönelik sosyal medya aracılığıyla bazı gerçek dışı haberler yayılmaya çalışılmaktadır. Bu haberlere riayet edilmemesi önemlidir" görüşünü dile getirmekle yetindi.

Bu arada sosyal paylaşım sitesi Twitter erişimi de "Suriye'deki çatışmalara ilişkin paylaşımlar" gerekçesiyle geçici olarak durduruldu. Ancak bu konuda henüz Bilgi Teknolojileri Başkanlığı (BTK) ya da başka bir resmi makamdan açıklama yapılmadı. Facebook’a da erişimde sorunlar yaşandığı belirtiliyor.

Amerika’nın Sesi videonun içeriği ve orijinalliğini henüz bağımsız kaynaklardan doğrultamadı. Söz konusu görüntü kaydının aşırı şiddet içermesi nedeniyle yayıncılık ilkelerimiz doğrultusunda yayınlamıyoruz.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG