Erişilebilirlik

“IŞİD Teröristleri Son Ferdine Kadar Yok Edilmeli”


7 Haziran Seçimleri sonrası CHP liderinin başbakanlık teklifini “bu işler oyuncak mı?” diyerek reddeden MHP lideri Devlet Bahçeli, AK Parti hükümetinin Kürt politikasındaki şahin tutumunun en büyük destekçilerinden.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı’na “Terörle mücadele partiler ve ideolojiler üzeri bir konudur” sözleriyle koşulsuz destek veren Bahçeli, bugün de harekatın zaferle taçlanmasını istedi.

"Bab’dan elimiz boş dönersek Diyarbakır’ı riske atar, Ankara’yı tehlikeye sokarız"

Partisinin Ankara’da düzenlediği “Siyaset ve Liderlik Okulu”nun sertifika töreninde konuşan MHP Genel Başkanı, El Bab operasyonunun önemini anlatırken tarihten örnekler verdi.

MHP lideri, “ Fırat Kalkanı Harekatı zaferle taçlanmalı. Ülke olarak Kimsenin toprağında gözümüz yoktur ama Irak ve Suriye’yi mesken tutmuş terör örgütleri Türkiye’nin bekasını ileri düzeyde tehdit etmektedir. Bu bağlamda El Bab operasyonundan alnımızın akıyla çıkmalıyız. Önemli ifade etmeliyim ki El Bab’tan elimiz boş dönersek Diyarbakır’ı riske atarız, Ankara’yı tehlikeye sokarız. Tarih bize diyor ki Yemen’i verdiğimiz gün Kudüs’ü kaybettik, Halep’ten çekildik. Budapeşte’yi bıraktığımız gün Sofya’dan olduk, az kalsın Edirne’den oluyorduk. İstanbul bomba patlıyorsa bu Bosna’nın dramından Üsküp’ün gözyaşından Akmescit’in hüznündendir. Ankara hedef alınıyorsa bu Süleyman Şah Türbesi’nin ve Saygı karakolunun kaçırılmasındandır. Bu itibarla Musul diyoruz. Kerkük diyoruz. Misak-ı millinin onurundan cesaretle bahsediyoruz” dedi.

Bahçeli: El Bab IŞİD’li şerefsiz zebanilerin tepesine yıkılmalıdır

IŞİD'in iki Türk askerini yaktığını iddia ettiği video da Devlet Bahçeli’nin gündemindeydi. Hükümetten kamuoyunun kafasında oluşan sorulara yanıt vermesini isteyen Bahçeli, “Sosyal medyada dolaşan ve iki askerimizin yakıldığını gösteren vahşet temalı video doğruysa içte ve dışta eli kanlı IŞİD teröristleri son ferdine kadar yok edilmelidir. Bu El Bab şerefsiz zebanilerin tepesine yıkılmalı, alayı birden yakılmalıdır. Bu videonun gerçekle ilişkisi var mıdır? IŞİD’in elinde bulunan askerlerimizin son durumu nedir? Mili vicdanda beliren şüphe ve merak derhal giderilmelidir” diye konuştu.

MHP lideri ABD’nin Rakka operasyonunu ertelemesiyle Bab operasyonu arasında ilişki kurdu. Terör örgütlerini yalnız Türkiye’de değil doğup palazlandığı yerde imha edilmesini kaçınılmaz gören Bahçeli, Türkiye’nin Suriye’de yaşadığı sorunlardan küresel güçleri ama özellikle de ABD’yi sorumlu tuttu.

MHP lideri, “ABD’nin PYD ve YPG’ye silah yardımı kabul edilemeyecek bir husumet alametidir. Bu ülkeyle NATO şemsiyeyi altında müttefik değil miyiz? ABD’nin YPG’yi silahlandırması ne anlama gelmektedir? Bu ülke sınırlarımız boyunca bir terör koridoru açma gayesinin neye hizmet ettiğinin gerçekten şuurunda mıdır farkında mıdır? Fırat’ın doğusunun Amerika Birleşik Devletleri tarafından terör gruplarının lojistik merkezi haline getirildiği, nakliye uçaklarıyla taşınan silah ve mühimmatın PYD ve YPG’ye gittiği nettir. ABD’nin Rakka operasyonunu önümüzdeki bahara erteleyip El Bab’a dönük IŞİD takviyesinin önünü açtığına dair iddiaların yenilir yutulur tarafı olamayacaktır. Bu IŞİD’li alçaklar kahramanlarımıza ölüm yağdırmaktadır” dedi.

“ABD’nin dış politikasını yayılmacı ve kaos imalatçısı İngiliz aklı yönetmektedir”

Bahçeli’nin ABD'ye yönelik eleştirileri bununla da sınırlı kalmadı. MHP lideri, ABD’nin PKK ile Türkiye arasında gecikmeden bir tercih yapması gerektiğini söyledi; “IŞİD’i imal edip Ortadoğu’ya salan küresel güç merkezleri dökülen kanlardan birinci derece mesuldür. ABD’nin dış politikasını zannederim yayılmacı ve kaos imalatçısı İngiliz aklı yönetmektedir. Ortadoğu’yu dize getirip Kürdistan’ı kurmaya Kürdistan inşa etmek isteyen ABD'nin her yere düşmanlık tohumu saçtığı açık bir hakikattir. ABD seçim ve tercihini geciktirmeden yapmalıdır. Ya Türkiye Cumhuriyeti ya terörizmin kanlı niyeti? Ya dostluk ya da düşmanlık? Türkiye El Bab'ta milli güvenliği için bulunmaktadır. Peki ABD'nin Ortadoğu'da ne işi vardır?” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Rusya ve İran’ın Moskova’da imzaladığı mutabakat metninin umut verici olduğunu belirten MHP lideri, bu stratejik kararın ABD’yi kızağa alıp alanını daralttığını da ileri sürdü.

Konuşmasında Atatürk, 2. Abdülhamit ve Metehan gibi tarihi şahsiyetlerin sözlerinden örnekler veren Bahçeli, “Hiçbir küresel komplo Türkiye’nin teslimini göremeyecektir. Bu millet bağımsızlığını korumak için hep birlikte şehitliğe hazırdır. Unutulmasın ki Türk milleti vatanı namus görmektedir. Bu topraklar kanla alınmış kanla verilecektir” dedikten sonra ‘Kürt kökenli’ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını da Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında olduğu gibi ülkeyi birlikte savunma çağırdı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG