Erişilebilirlik

IŞİD Ramadi Çevresinde İlerliyor


IŞİD saldırısı üzerine Ramadi'yi terkeden kent sakinleri

Sabaha karşı saldırıya geçen IŞİD militanlarının Anbar ilinin başkenti Ramadi'nin birkaç kilometre doğusundaki Elbu-Ghanim'i ele geçirdiği bildiriliyor

Iraklı yerel yetkililer ve bölge sakinleri IŞİD’in Anbar ilinin başkenti Ramadi çevresinde daha fazla toprak ele geçirdiğini bildiriyor.

Sabaha karşı saldırıya geçen militanlar Ramadi’nin birkaç kilometre doğusundaki Elbu-Ghanim’i ele geçirdi.

Başbakan Haydar el-Abadi geçen hafta Irak kuvvetlerinin Tikrit’i geri aldıktan sonra bundan sonraki hedeflerinin Anbar ilinin tümünü yeniden kontrol altına almak olduğunu açıklamıştı.

El-Abadi Salı günün Washington’da Başkan Barack Obama ile görüştü.

Obama Bağdat hükümetine205 milyon dolarlık insanı yardım sözü verdi ancak Irak Başbakanı’nın istediği silah ve askeri destekle ilgili bir açıklama yapmadı.

Toplantı sonrası yaptığı açıklamadaBaşkan Obama, Haydar el-Abadi’nin göreve geldiği son 7 ay içinde Irak ordusunun daha iyi donanıma ve eğitime sahip olduğunu belirterek IŞİD’in ele geçirdiği toprakların dörttebiri kadarının geri alındığını vurguladı.

Ancak Irak’a verilecek silahlarla ilgili bir soruyu cevaplayan Obama, Amerika ve Irak ordularının koordinasyonunun iyileştiğini ve bunun da hükümet kuvvetlerinin başarısını arttırdığını söylemekle yetindi.

İran’ın Irak içinde IŞİD’le süren mücadeledeki rolünün de konuşulduğuna değinen Obama, Irak ve İran’ın komşu olarak önemli bir ilişkiye sahip olmasını beklediklerini ancak Irak içindeki askeri operasyonların Bağdat’tan kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

IŞİD’in yenilmesi için gelen tüm yabancı desteğin Irak hükümeti üzerinden geçmesi gerektiğini belirten Başkan Obama, bu şekilde Irak’ın egemenliğine saygı duyulacağını söyledi.

Görüşmeden önce Irak Başbakanı Abadi, Amerika’nın IŞİD’e karşı askeri yardımında ciddi bir artış beklediklerini söylemişti.

XS
SM
MD
LG