Erişilebilirlik

IŞİD Rakka’da İntihar Saldırısı Düzenledi 


Raqqa, Syria

IŞİD, intihar eylemcilerinden birinin Suriye’de ABD liderliğindeki Kürt güçlerin kontrolundaki Rakka kentinde bir binada kendini havaya uçurduğunu açıkladı.

Terör örgütü saldırının sorumluluğunu kendisine ait Amaq haber ajansı aracılığıyla üstlendi. Açıklamada iş bulma kurumunu hedef alan saldırıda 17 kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildirildi.

Kürtler’in liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) konu hakkında henüz açıklama gelmedi. SDG, Rakka’da kontrolu ABD’nin IŞİD’e yönelik hava operasyonlarının da yardımıyla 2017’de ele geçirmişti.

Reuters haber ajansının ulaştığı iki Rakka sakini, kentin merkezinde SDG’nin de ofislerinin bulunduğu alanda bir patlama duyduklarını aktardı. Kürt güçler patlamanın ardından alanı ve etraftaki sokakları kordon altına aldı.

SDG’nin Suriye’deki iç savaşın altıncı yılında IŞİD’den temizlediği Rakka, daha önce IŞİD’in tek taraflı ilan ettiği halifeliğin de başkenti konumundaydı.

Bir zamanlar 200 bin kişinin yaşadığı Rakka’yı savaşın ardından yeniden yapılandırmanın zorlu bir süreç olacağı belirtiliyor.

IŞİD, Suriye ve Irak’ta 2014-2015 yılları arasında ani baskınlarla ele geçirdiği toprakların neredeyse tamamını kaybetti. Grup şimdi bu toprakların büyük kısmında pusu kurarak ve ölümcül vur-kaç eylemleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Nüfusunun büyük kısmını Araplar’ın oluşturduğu Rakka’da bazı kesimler Kürtler’in kontrolüne karşı direniyor. Bu kişiler Kürt güçlerine zorunlu olarak katılmak ve ağır vergiler gibi uygulamalara karşı çıkıyor.

XS
SM
MD
LG