Erişilebilirlik

'IŞİD Palmira Çevresine Mayın Döşüyor'


IŞİD militanları Suriye’de bir ay önce ele geçirdikleri UNESCO Dünya Mirası alanlarından antik Palmira kenti çevresine mayın döşemeye başladı.

Merkezi İngiltere’de bulunan ve Suriyeli muhaliflerce işletilen Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, ülke içindeki kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre mayınların dün (Cumartesi) yerleştirilmeye başlandığını bildirdi.

Örgütün direktörü Rami Abdülrahman, Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, mayın döşenmesinin nedeninin bölgedeki tarihi eserleri imha etme amacı mı taşıdığı, yoksa Esat rejimine bağlı kuvvetlerin geri dönmesini engelleme amacı mı taşıdığının bilinmediğini söyledi.

IŞİD militanları bölgeye varmadan Palmira’daki taşınabilir tarihi eserlerin tamamı Şam’a kaçırılmıştı. IŞİD’in daha önce ele geçirdiği bölgelerde tarihi eserleri tahrip etmesi, bu yönde bir karar alınmasına yol açtı.

Ancak bölgedeki harabeler, IŞİD gelmeden önce başka bir yere aktarılamadı.

Birleşmiş Milletler Aralık ayında yaptığı açıklamada, hem iç savaş, hem de IŞİD vahşetini kapsayan Suriye’deki çatışmalarda, 300’den fazla kültürel miras alanının tahrip edildiğini, hasar gördüğünü ya da yağmalandığını bildirmişti.

XS
SM
MD
LG