Erişilebilirlik

IŞİD Pakistan’da Çinlileri Öldürdü


IŞİD, yayınladığı videoda rehin tuttuğu bir Çinli’nin kanlar içerisindeki görüntüsünü yayınladı. Örgüt, Çin vatandaşını kadın arkadaşıyla birlikte Pakistan’ın güneybatısında öldürdüğünü belirtiyor.

Eyalet yetkililerinden biri Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, videoda son nefeslerini verirken görülen Çinli’nin geçen ay Belucistan’ın başkenti Quetta’da rehin alınan Çinli’lerden biri olduğunu belirtti.

Söz konusu yetkili adını vermedi. Yetkililer Çin vatandaşlarının cesetlerini henüz bulmadıkları için resmi bir açıklamadan çekiniyorlar.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pekin’in İslamabad tarafından 2 Çin’linin muhtemel öldüklerine dair bilgilendirildiklerini kaydetti.

Chunying, Pekin’in daha fazla bilgi için Pakistan ile iletişim halinde olduğunu da belirtti.

IŞİD’in yayın organı Amaq, Quetta’ya 50 km uzaklıkta Mastung’da iki rehinenin öldürüldüğünü yazdı.

IŞİD, bu açıklamayı Pakistan’ın Mastung yakınlarında düzenlediği askeri operasyon sonrasında yaptı.

Ordu sözcüsü operasyonda 12 üst düzey militanın öldürüldüğünü ve 5 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirtti.

Ordu sözcüsü ayrıca 10 km’den fazla bir mağara kompleksinin Lashkar-e-Jhangvi el Alami tarafından işgal edildiğini kaydetti.

El-Kaide’nin kolu olarak bilinen örgütün bugünlerde IŞİD’e yardımcı olmaya çalıştığına inanılıyor. Örgüt Pakistan’daki Şii’leri hedef alıyor.

IŞİD son dönemde Belucistan’da intihar saldırıları düzenliyor. Benzer saldırı son olarak geçen ay Matung’da düzenlenşmiş, 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Pakistanlı yetkililer ise IŞİD’in ülkede organize olmadığını belirtiyor.

Ancak son dönemdeki saldırılar yetkililerin açıklamaları ile çelişiyor.

Ordu ayrıca operasyon düzenlediği IŞİD üssünün görüntülerini yayınladı. Bomba yapılan bir tesis imha edildi. Güvenlik güçleri 50 kg patlayıcı ile makineli tüfekler ele geçirdi.

Belucistan’da 60 milyon değerinde Çin yatırımı bulunuyor.

Yatırımlar arttıkça teröristlerin ve ayrılıkçıların şiddeti de artıyor.

Pakistanlı yetkililer iki Çinlinin öldürülmesinin ortak ticari faaliyetlere psikolojik etkisi olacağını ancak iki ülkenin bu tür terör saldırılarından etkilenmeyeceğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG