Erişilebilirlik

'IŞİD Olduğunu Söylemek İçin Erken'


Beyaz Saray, Texas eyaletindeki Hazreti Muhammed karikatürü yarışmasına düzenlenen saldırının arkasında IŞİD’in bulunduğunu söylemek için erken olduğunu bildirdi.

IŞİD kendi radyo istasyonundan saldırıyı üstlendiğini duyurmuştu. Örgüt Dallas kenti dışındaki Garland kasabasındaki saldırıyı “halifeliğin iki askerinin” düzenlediğini iddia etti. IŞİD Amerika topraklarında ilk kez saldırı düzenlediğini öne sürmüş ve daha kötü saldırılar olacağı uyarısında bulunmuştu.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, Obama yönetiminin IŞİD’in Amerika topraklarında faaliyet gösterdiğini kabul etmeye hazır olmadığını açıkladı. Tüm dünyada radikallerin bulunduğunun ve bu kişilerin IŞİD’le kendilerini bağdaştırmaya çalışabileceğine dikkati çeken Earnest, örgütün sosyal medyanın avantajlarını kullanarak Amerika’da dahil dünyanın her yerindeki kişilerle temasa geçebileceğini söyledi.

Polis saldırganların kimliğini Elton Simpson ve Nadir Soofi olarak açıkladı. İki saldırgan konferans merkezine girerek oradaki bir güvenlik görevlisini yaraladı, ancak polisin ateş açması sonucu iki saldırgan da öldü.

Simpson’ın mahkeme kayıtlarına göre 2006’dan bu yana izleme altında olduğu ve Somali’de cihada katılmayı istediği yönünde 2010’da Federal Soruşturma Bürosu (FBI) görevlilerine yalan ifade verdiği bildiriliyor.

Saldırıya hedef olan karikatür yarışması Amerikan Özgürlükleri Savunma Girişimi adlı bir kuruluş tarafından düzenlenmiş ve kazanana 10 bin dolar ödül vaat edilmişti. Yarışmayı ifade özgürlüğü adına düzenlediğini ve İslamcı şiddetin kendilerini korkutmadığını göstermek istediğini bildiren kendilerine 350 karikatür sunulduğunu açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG