Erişilebilirlik

IŞİD New York’u Tehdit Etti


IŞİD hazırladığı yeni propaganda videosunda New York’u tehdit etti. Dün akşam saatlerinde ortaya çıkan, 5 dakika 32 saniyelik, terör örgütünün propaganda videosunda, intihar eylemi için hazırlanan teröristlerin bomba yapım hazırlıkları, bir terörist tarafından pimi çekilmeye hazırlanan el bombası, intihar saldırısına hazırlanan bir teröristin intihar yeleğini giymesinin görüntüleri yer aldı.

Korku yaratmak ve terör propagandası yapmak amacıyla Fransızca hazırlanan videoda, 132 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı Paris terör saldırıları övüldü. Küçük bir çocuk aracılığıyla, batı ülkelerine yönelik yeni terör saldırıları tehdidi yapıldı. Propaganda videosunun son bölümlerinde ise New York Times Meydanı, Herald Square, kentin simgelerinde sarı taksiler, GAP mağazası ve Friday's restoran zincirlerine ait görüntüler yayınlandı.

IŞİD New York’u Tehdit Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00‘New York her zaman teröristlerin bir numaralı hedefi’

IŞİD’ in dün akşam saatlerinde yayınlanan yeni videosunu izleyen uzmanlar örgütün New York’u tehdit ettiği görüşünde birleşti. New York Emniyet Teşkilatı (NYPD) yetkilileri ise videonun yayınlanmasının ardından oldukça soğukkanlı ifadelerle, New York kentinin, teröristlerin zirvedeki hedefi olmayı sürdürdüğünü söyledi. Yayınlanan son görüntülerin kente yönelik ciddi bir tehdit olmadığını belirten yetkililer, ‘Bunlar bildiğimiz şeyler, bizim için yeni değil. New York her zaman teröristlerin hedeflerinin başında yer alan bir kent, gerekli önlemler zaten alınıyor’ diye konuştu.

New York Emniyet Teşkilatı (NYPD) Sözcüsü Peter Donald, tehdit videosuyla ilgili yazılı açıklamasında, görüntülerde bazı bölümlerin eski çekimler olduğunu öne sürdü. Sözcü Donald, New York’un teröristlerin her zaman bir numaralı hedefi olduğunu, ancak açık bir terör tehdidi olmadığını belirterek, New York’un olası bir terörist saldırıya karşı teyakkuz durumunu koruyacağını söyledi. Sözcü, FBI, istihbarat birimleri ve terörle mücadele ekipleriyle kentin güvenliğini sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

New York Belediye Başkanı: ‘Korkmuyoruz’

IŞİD’in New York’u tehdit eden video görüntülerinin ardından bir açıklama yapan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yayınlanan tehdit videosunun ardından kent halkının korkuya kapılıp sinmeyeceğini söyledi. Belediye Başkanı, terörle ilgili ciddi bir tehdit olmadığını belirterek New York halkına, yaşamlarını alıştıkları şekilde sürdürme çağrısında bulundu. Belediye Başkanı de Blasio, ‘Teröristlerin amacı demokratik toplumları ortadan kaldırmak. Biz onların bu emellerini gerçekleştirmelerine izin vermeyeceğiz’ dedi.

XS
SM
MD
LG