Erişilebilirlik

‘IŞİD NATO ve Rus silahları kullanıyor’


‘IŞİD NATO ve Rus silahları kullanıyor’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

Mesut Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Parti’nin (KDP) Merkez Komite Üyesi Ali Avni, IŞİD’in NATO ve Rus silahlarını kullandığını söyledi. Avni, IŞİD’in bu silahları Irak ve Suriye ordusundan ele geçirdiğini söyledi.

Kürt partilerin düzenlediği bir toplantı için Diyarbakır’a gelen KDP Merkez Komite Üyesi ve Şehan Bölgesi Sorumlusu Ali Avni, Kürt bölgesinde IŞİD’e karşı savaşan peşmergelerin silahlarının yetersiz olduğunu söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Avni, IŞİD’in NATO ve Rus silahlarını kullandığına dikkat çekerek,”Peşmergenin son iki yılda DAİŞ’e karşı verdiği mücadele, 60-70 yıllık mücadelemiz, çalışmamız kadar bizi dünyaya tanıttı. Artık her yerde DAİŞ saldırıları püskürtülüyor. Peşmergeler kendi plan ve programları çerçevesinde her yeri temizliyor. Yalnız peşmergenin elindeki silahlar DAİŞ’in elindeki silahlarla aynı değil. Batı ülkelerinin Irak’a sattığı NATO silahları, biliyorsunuz bir gecede DAİŞ’in eline geçti. Irak ordusunun cephanelikleri DAİŞ’in eline geçti. Bununla beraber Suriye ordusunun elindeki Rus silahları var, biliyorsunuz. Adına ‘devlet’ diyen bir terör örgütü ve ellerinde değişik silahlar var. Koalisyon güçlerinin hava desteğine müteşekkiriz ama karada peşmerge DAİŞ’in bölgeden çıkarılması için çok fedakârlık yapıyor. DAİŞ efsanesi çöktü artık. Kimse artık onlardan korkmuyor. İki gün önce bizim bölgenin sınırına bir saldırı oldu herkes silahını alıp karşılık verdi. Eskiden herkes kaçardı. İnsanların morali yüksek, DAİŞ’e karşı duruyor. Elimizdeki silahlar Irak ordusunun Saddam döneminden kalma, 8 yıl İran-Irak savaşında kullanılan silahlar ve bu savaşa yeterli değil” dedi.

Peşmergeye verilen yardım sözlerinin yeterince yerine getirilmediğini söyleyen Avni, “Biz toplantılarımızda sürekli Avrupa ülkelerine, DAİŞ’e karşı olanlara çağrı yapıyoruz. Doğrusu bize yardım ediyorlar ama yeterli değil. Reklamını yaptıkları kadar Peşmergeye yardım yapmıyorlar. Ama bizim savaşımız silah değil, onur savaşıdır. İlk başlarda Türkiye rolünü oynamadı. Son zamanlarda bir şeyler yaptı. Yardımları diğer bazı ülkeler gibi danışmanlık düzeyindedir. Pratikte sahada değişen bir şey yok” diye konuştu.

Avni, PKK ile Şengal’in kurtarılmasının ardından başlayan sorunların sürdüğünü belirterek, PKK’nın bölgeden çıkmak istemediğini savundu. Avni, “PKK kendisini Şengal’de zorla kabul ettirmek istiyor. Şengal’i kurtardıklarını söylüyorlar ama iddia ettikleri gibi Şengal’i, Kerkük’ü, Erbil’i ve her yeri kurtardılarsa, milletin şunu sormaya hakkı var; ‘Madem bu kadar güçlüsün, niye kendi bir köyünü özgürleştirmiyorsun? Cizre’yi, Nusaybin’i Silopi’yi, her yeri viraneye çevirdin, yarım milyon insanı göç ettirdin, peki sormazlar mı madem DAİŞ’i yenebiliyorsun niye kendi topraklarını kurtaramıyorsun? PKK maalesef İran, Hizbullah, Beşar Esat, Irak hükümetinin çizgisine kaydı ve orada bir alan açmak istiyorlar. Nasıl ki Kandil’de problem yaratıyorlarsa burada da problem yaratıyorlar. Problemler sürüyor ama biz onlara öğüt veriyoruz. Burayı bırakıp kendi alanlarına gitmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG