Erişilebilirlik

IŞİD Musul Halkını Canlı Kalkan Olarak Kullanmaya Devam Ediyor


Eski Musul’un 200 metre dışında, kentin içinde devam eden şiddetli çatışmaların sesini duyabilirsiniz. Irak ordusu yaklaştıkça sürekli olarak IŞİD’den kaçan ailelerse hiçbir yerde görünmüyor.

Kaçmayı başaranlar, çok az sayıda kişinin kaçmaya çalıştığını, çünkü IŞİD militanlarının kaçmaya çalışanları yakalayarak öldürdüklerini, geride kalanları da evlerinde kalmaya zorladıklarını anlatıyor. Bu şekilde birçok kişi örgüt tarafından kapana kısılmış durumda ve “canlı kalkan” olarak kullanılıyor.

Musul halkı IŞİD’in keskin nişancılarına hedef olmanın dışında hava saldırılarıyla, bombalı araçlarla yapılan saldırılar ve her iki taraftan atılan havan topu ateşi yüzünden hayatlarını kaybediyorlar. Yaklaşık 290 bin kişi bölgeden kaçarken sivil kayıplar da artmaya devam ediyor.

Son haftalarda Musul çevresindeki kamplara günde yaklaşık 8 bin kişi geliyor ve yetkililer bu sayının her geçen gün azaldığını, çünkü sivillerin IŞİD tarafından kıstırılmış olduğunu söylüyor.

Kampın hemen dışında kaçarak gelen aileler için bir nevi otogar olarak kullanılan alanda çocuklar komşularının IŞİD tarafından katledildiğini anlatıyor.

11 yaşındaki Kamla “Biz hızlıca tepelere doğru koşarak kaçtık. Arkamızda bir sürü kişi vurularak öldürüldü. Kaçıyoruz çünkü yiyecek yemeğimiz yok ve evlerin üzerine havan topları düşüyor” diyor.

Geçen hafta, Irak ordusunun Ekim ayında Musul’u IŞİD’ten geri almak için başlattığı operasyonun başından bu yana en sert çatışmalar yaşandı.

Irak güçleri şehrin bu eski mahallerinde savaşabilmek için buraya yürüyerek girmek zorunda olduklarını söylüyor. Bu sırada IŞİD’in keskin nişancıları da binalara gizlenmiş onları bekliyor. Daha önceki çatışmalardan kaçan IŞİD militanları, ellerindeki son güçlü kaleleri Musul’da bölgelerini savunmayı sürdürüyor.

Irak Ordusu’nun önde gelen birimlerinden Acil Durum Müdahele Birimi komutanı Abdulamir Al-Muhammadawi, kalan IŞİD militanlarının çoğunluğunun yabancı savaşçılar olduğunu ve çatışmaların çok sert geçtiğini söylüyor. Iraklı komutan buna rağmen “Askerlerimiz görevlerini yerine getiriyor” diyor.

Son birkaç günde Irak güçleri tarafından ele geçirilen bölgelerde IŞİD militanlarının geride bıraktıkları havan topları ve diğer silahlar aslında teröristlerin vuruldukları zaman hızla geri çekildiklerini gösteriyor.

Geçen hafta Iraklı yetkililer sivillerin evlerinin Amerika önderliğindeki koalisyon güçleri tarafından hava saldırılarıyla vurulması olayının soruşturulması için operasyonlara ara verileceğini açıkladı.

Ancak burada Musul’da savaşan askerler hız kesmiyor. Aileler de ölüm ve yıkımların dayanılamaz hala geldiğini, inanılmaz boyutlara ulaştığını ve artık bitmesini istediklerini söylüyor.

Çarşamba günü evlerinden kaçan 20 torun sahibi Najal İsmaili isimli yaşlı Iraklı kadın, “10 gün evimizde saklandık ve durumumuz çok kötüydü. Allah bu teröristleri cezalandırsın ve bizleri bu şeytandan kurtarsın” diyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG