Erişilebilirlik

IŞİD Musul’da Tarihi Camiyi Ablukaya Aldı


Musul’daki görgü tanıklarına göre IŞİD militanları şehrin tarihi bölgesinde bulunan ve örgüt lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin ilk ve tek konuşmasını yaptığı El Nuri Camisi’ni ablukaya aldı.

Bir görgü tanığına göre militanlar el-Nuri cami yakınında bulunan ailelere evlerini terketmelerini istedi ve camiye giden tüm yolları kapattı.

Ebu Bekir El Bağdadi, 2014 yılında IŞİD’in Irak’ın üçte birini ele geçirmesinden sonra camide verdiği hutbede hilafet ilan etmişti.

840 yıllık cami, IŞİD militanlarının yıkımından insan zinciri ile kurtarılmıştı. Örgüt, Musul ve çevresinde yüzlerce tarihi ve arkeolojik eseri yıkmıştı.

Görgü tanığı Associated Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Militanlar artık grup halinde hareket etmiyor. Zaman zaman bir ya da ikisini sokakta görüyoruz, çoğunluğu açtıkları tüneller aracılığıyla evden eve geçiyor” dedi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Musul’da IŞİD’in kontrolündeki bölgede hala 100 binden fazla sivil yaşıyor. Musul’daki Eski Kent dar yolları ve birbirine çok yakın evleri ile güvenlik güçleri için önemli bir zorluk.

Bölgede yaşayan bir Musullu, “Su ve gıda yokluğundan dolayı her gün yavaş yavaş ölüyoruz” diyor.

Irak güçleri Kasım ayında Musul ve çevresini geri almak için operasyon başlattı. Ocak ayında kentin doğu bölümünün kurtarıldığı açıklandı. O tarihten bu yana IŞİD, Musul’un sadece birkaç mahallesi ile Eski Kent çevresinde kontrolü elinde tutuyor.

Aamaq’ın kurucusu öldürüldü

Suriyeli aktivistler IŞİD’in haber ajansının kurucusu ve kızının geçen hafta Suriye’nin doğusunda düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü belirtti.

Örgüt ise Aamaq haber ajansının kurucusu Baraa Kadek’in ölüp-ölmediği konusunda bir açıklama yapmadı. Aktivistler, Kadek’in IŞİD liderliğine yakın olduğunu, onların güvenini kazandığını ve örgütün lideri Ebu Bekir El-Bağdadi ile görüştüğünü belirtiyor.

Kardeşi Hozaifa ve eski arkadaşları öldüğü yönündeki haberi doğruladı ve Amerika liderliğindeki koalisyonun Mayadin’daki evine düzenlendiği sanılan hava saldırısında yaşamını yitirdiğini belirttiler.

Yardımcılarından biri, Kadek, kızı ve eşinin geçen Cuma günkü saldırıda yaralandığını Kadek’in yaraları nedeniyle Çarşamba günü hayatını kaybettiğini belirtti. Kadek’in eşinin durumunun ise kritik olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili ise koalisyondan açıklama yok ancak koalisyon Associated Press’e 26 ve 26 Mayıs tarihlerinde IŞİD’in altyapısı ve propaganda tesislerine yönelik bir dizi hava saldırısında bulunulduğunu kaydetmişti.

Aktivistler o zamanda koalisyon hava saldırılarında IŞİD militanlarının aile üyelerinin de bulunduğu en az 35 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Musul ve Rakka’ya yönelik operasyonların ardından Mayadin IŞİD liderleri için barınma yeri haline gelimiş durumda. Bazı Suriyeli gözlemciler Suriyeli Kürt güçlerin Rakka’ya yaklaşmasıyla örgütün medya operasyonlarını Mayadeen’e taşıdığını belirtiyor.

Kadek’in örgütün lideri Bağdadi ile Aamaq’ı sunuşu sırasında görüştüğü belirtiliyor.

Kadek ayrıca 2016 Eylül ayında Halep’te öldürülen IŞİD’in sözcüsü Ebu Muhammed el-Adani’nin de arkadşı olarak biliniyordu.

2014’te kurulan Aamaq haber ajansı örgütün en hızlı ve güvenilir bilgi kaynağı oldu. Militanlar haber, video yayınlamak ve saldırıları üstlenmek için onu kullandı. Sosyal medya platformlarının yasağına rağmen çevrim içi kaldı. Örgütün haftalık dergi ve günlük haber bülteni olan diğer medya kuruluşları da bulunuyor.

Kadek ilk olarak ılımlı muhaliflere bir medya platform kururak sağladığı destekle biliniyor.

Halepli olan Kadek IŞİD’e 2013 yılında katılmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG