Erişilebilirlik

'IŞİD Musul'da Sivil Katliamlarını Arttırdı' İddiası


Musul'un 50 kilometre güneyindeki Kayyara'da IŞİD tarafından petrol dökülüp teşe verilen kükürt kuyuları

Birleşmiş Milletler, IŞİD militanlarının Musul civarında sivilleri canlı kalkan olarak kullandıkları ve yargısız infazlar yaptıkları yolunda bilgiler aldığını açıkladı.

BM İnsan Hakları Sözcüsü Rupert Colville, Cenevre’de yaptığı açıklamada, bölgeden gelen bu iddiaları henüz doğrulayamadıklarını söyledi. Yetkili, gelen bilgiler arasında, IŞİD’in Musul yakınlarındaki bir karakolda rehin tuttuğu 50 eski Irak polis memurunu öldürdüğü, Safina köyünde de 15 sivili öldürerek cesetlerini nehre attıkları iddiasının da bulunduğunu söyledi.

IŞİD Irak Ordusu'na Ait Tankı Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

Rupert Colville, Irak birliklerinin yine Musul yakınlarında kurşunlanarak öldürülmüş 70 ceset bulduklarını söyledi, cinayetlerin sorumlusunun bilinmediğini söyledi.

Sözcü, Irak hükümetinden ve ilgili tüm taraflardan, insan hakları kurallarına riayet etmelerini istedi.

Amerikalı yetkililer dün, Irak birliklerinin Musul operasyonunun başladığı bir hafta içinde yaklaşık 800 kilometrekarelik bir alanı ele geçirdiklerini açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Jeff Davis, ele geçirilen yerler arasında Musul’a 30km uzaklıktaki stratejik Bartella’nın da bulunduğunu söyledi.

Irak ve Peşmerge güçleri, güney ve doğudan Musul’a doğru ilerleyişlerini sürdürüyor.

Amerika’nın IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’nun Özel Temsilcisi Brett McGurk, Twitter üzerinden attığı mesajda, “tüm hedeflere an itibariyle ulaşıldığını” söyledi.

Amerikalı yetkililer, Musul operasyonunun zaman alacağı konusunda Iraklı yetkilileri uyarıyorlar.

IŞİD hedef şaşırtmaya çalışıyor

Irak ve Peşmerge birlikleri Musul’a doğru ilerlerken, IŞİD militanları da son birkaç gün içinde ülkenin değişik yerlerinde terör eylemleri düzenlediler.

Pentagon Sözcüsü Jeff Davis, Musul’da köşeye sıkıştırıldıkça, IŞİD’in bu tür hedef saptırma yöntemlerine başvurmalarını beklediklerini söyledi.

IŞİD, dün Şengal’e saldırdı, ancak Peşmergeler tarafından püskürtüldü. IŞİD, ayrıca, Kerkük ve Rutba’yı da hedef alan saldırılar düzenledi.

Militanlar, Musul’un güneyindeki kükürt madenine petrol dökerek yangın çıkarttı. Pentagon, yangından yükselen zehirli gazların öldürücü olmadığını bildirdi. Yangın Irak birlikleri tarafından kontrol altına alındı.

Bağdat’ta da dün bir dizi küçük çaplı bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı, ancak yetkililer, IŞİD militanlarından şüpheleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG