Erişilebilirlik

IŞİD Militanları Menbiç’ten Kaçıyor


Amerika’nın desteklediği güçlerin Menbiç’e 6 kilometre yaklaşmasının ardından IŞİD militanlarının aileleriyle birlikte kentin terketmeye başladığı belirtildi.

Menbiç Askeri Konseyi sözcüsü Sharfan Derviş, Reuters’a yaptığı açıklamada Amerika’nın desteklediği güçlerden ölenler olduğunu söyledi, net sayının daha sonra açıklanacağını belirtti.

Derviş, Menbiç’te IŞİD’in ele geçirdiği birçok ev olduğunu, yanlarına aldıklarıyla kenti terkettiklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler’den uyarı

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Ajansı, Menbiç operasyonunun devam etmesi durumunda evlerini terkeden 20 bin kişiye ek olarak 216 bin kişinin daha evlerinden olabileceğini belirtti.

Raporda, insanların IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden çıkmasının zor olabileceği, bu insanlara su, gıda, sağlık yardımı ve barınak ulaştırılmasının kritik önemde olduğu belirtildi.

Merkezi Amerika’da bulunan bir düşünce kuruluşuna göre Rusya, Suriye’deki hava saldırılarının kapsamını genişletiyor.

Savaş İçin Çalışma Enstitüsü’nden Genevieve Casagrande, artışın tehlikeli bir değişime işaret ettiğini söyledi.

Hedefte Halep var

Pazar günü görgü tanıkları rejim güçlerinin Halep’e yönelik artan oranda hava saldırılarına şahit oldu. Aktivistler aralarında kadın ve çocukların da olduğu 53 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre rejim helikopterleri onlarca varil bombaları attı.

Muhalifler karşılık olarak rejimin kontrolündeki bölgeleri top atışına tuttu, 8 sivilin öldüğü belirtiliyor. Gönüllü grup Beyaz Miğferler Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgelere 40 hava saldırısı gerçekleştirildiğini belirtti ve bir kurtarma görevlisinin de öldüğünü kaydetti.

Casagrande’ye göre Rusya açıkça Suriye’deki özgürlüğünü genişletiyor. Casagrande, Rush hava saldırılarının Halep cephesini aştığını muhalifleri iç kesimde de vurmaya başladığını kaydetti.

Rusya ilk kez TU 142’leri kullandı

Suriye çatışmalarında gökyüzünden ilk defa Rus Tu-142 uçağı görüntülendi. “The Aviationist” adlı askeri havacılık internet sitesine göre muhaliflerin kaydettiği görüntüler doğruysa bu Tu-142’nin Suriye semalarında ilk görünüşü olacak. Tu-142’nin taktiksel hava saldırıları için hedef belirlemede kullanılabileceği belirtiliyor.

Uçak ayrıca doğu Akdeniz’de Truman Uçak Gemisi’ni izlemek içinde kullanılıyor olabilir. Hafta sonu Truman Uçak Gemisi’nden kalkan uçaklar Rakka’ya operasyon düzenlemişti. Bu, 2003’ten buyana doğu Akdeniz’den bir uçak gemisinden düzenlenen ilk operasyon.

Rus askeri sözcüleri hava saldırılarının sadece teröristleri hedef aldığını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG