Erişilebilirlik

IŞİD Militanı Bir Amerikalı Daha Öldü


Amerika’nın Minnesota Eyaletindeki Minneapolis kentinden olduğu belirtilen Abdürrahman Muhammed’in yine aynı kentden ve ölümü resmen doğrulanan 33 yaşındaki IŞİD militanı Douglas McCain ile aynı silahlı çatışmada hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Suriye’de IŞİD saflarında yer alan ikinci bir Amerika’lının öldüğüne ilişkin haberlerin sosyal medyada yayılması üzerine bir açıklama yapan Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi, henüz haberi doğrulayabilecek durumda olmadıklarını belirtti.

Amerika’nın kuzeyinde, Kanada sınırında yer alan Minnesota eyaletinde birçok Somali kökenli Amerikalı yaşıyor. Yetkililer, eyaletten 12’den fazla gencin IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gittiğini bildiriyor.

Esir Alınan Gazetecinin Annesinden Rica

Öteyandan IŞİD’in Amerikalı gazeteci James Foley’i başını keserek hunharca öldürmesinden sonra ekrana getirdiği ve Amerika’nın hava saldırılarını durdurmadığı takdirde aynı şekilde öldürmekle tehdit ettiği diğer Amerikalı gazeteci Steven Sotloff’un annesi, esir oğlunun serbest bırakılması için IŞİD’e bir rica videosu yayınladı.

Videoda oğlunun onurlu biri olduğunu belirten Shirley Sotloff, Amerikan hükümetinin kararları nedeniyle kendisinin cezalandırılmaması gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, hükümet yetkililerinin Sotloff ailesiyle yakın teması sürdürdüklerini belirtmekle yetindi.

XS
SM
MD
LG