Erişilebilirlik

IŞİD Lideri Bağdadi'den Yeni Mesaj


IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi adına yayınlanan bir mesajda Rus ve Amerikan hava saldırılarının örgütü zayıflatamadığı iddia edilirken, Suudi Arabistan hükümetine karşı isyan, İsrail’e de saldırı çağrısı yapılıyor.

Uzun bir zamandır haber alınamayan Bağdadi’den geldiği iddia edilen mesaj Twitter’da yayınlandı.

Ses mesajında sözde halifeliğin lideri Bağdadi, “Allah’a güvenin, Allah kendisine ibadet edenlere zafer kazandıracak. Devletimiz iyi durumda. Devletimize açılan savaş ne kadar yoğun olursa bu savaştan daha temiz ve daha güçlü çıkacağız” diye konuşuyor.

24 dakikalık mesajın gerçekten Bağdadi’ye ait olup olmadığı doğrulanamadı.

Suudi Arabistan’ın IŞİD’le savaşmak için diğer Müslüman uluslarla koalisyon kurma çabalarını da eleştiren Bağdadi, “Eğer bu bir İslami koalisyon olsaydı, kendini Yahudiler’den ve Haçlı liderlerinden ayırıp, Yahudileri öldürmeyi ve Filistinliler’i özgürlüğüne kavuşturmayı amaç haline getirirdi” diyor.

Fransız Haber Ajansı (AFP), sesli mesajdaki konuşmacının Suudi Arabistan’da ayaklanma ve İsrail’e saldırı çağrısı yaptığını da belirtiyor. Mesajda, “Mürtet (dinden çıkmış) zalimlere karşı ayaklanın, Suriye’deki, Irak’taki ve Yemen’deki halkınızın intikamını alın” deniyor.

Bağdadi açıklamalarında sıkça Suudi krallığını hedef alıyor.

AFP haberinde dikkat çekilen nokta, Bağdadi’nin önceki mesajlarında birkaç dilde deşifre yayınlanmasına rağmen, son sesli mesajın tek başına Arapça yayınlanmış olması.

XS
SM
MD
LG