Erişilebilirlik

IŞİD Kimyasal Silah Peşinde


YGP milisleri IŞİD havan mermilerini toplarken

Batılı yetkililer ve Ortadoğulu müttefikleri IŞİD’in kimyasal silah programının gelişimini yakından izliyor. Fransa Başbakanı Manuel Valls de bu konuda uyarıda bulundu. Valls, kimyasal ya da biyolojik silahların risk yarattığını, her türlü olasılığı göz önünde bulundurduklarını söyledi

Bugüne dek bu konudaki endişeleri en yüksel sesle dile getirenler Kürt yetkililer oldu. Kürt gruplar, IŞİD’in Irak ve Suriye’de kimyasal silah kullanmaya çalıştığını belirtiyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Devlet İstihbarat Teşkilatı Direktörü Lahur Talabani, örgütün gelişmiş kimyasal silahlara sahip olması durumunda işlerin çok daha kötüye gidebileceğini söyledi.

Amerikalı yetkililer örgütün bu tür ölümcül silahlara erişme çabalarından kaygı duysa da, örgütün becerileri konusunda temkinli bir tavır ortaya koyuyor.

Amerikalı bir terörle mücadele yetkilisi, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, IŞİD’in klor bazlı basit silahlar üretmesinin çok da şaşırtıcı olmayacağını, ancak kabaca yapılan silahlarla gerçek bir kimyasal silah programı oluşturma arasında uzun bir yol olduğunu belirtti.

Bu ay içinde, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Ağustos’ta Halep’in kuzeyindeki Marea bölgesinde yaşanan ve IŞİD’in taraf olduğu çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığını açıkladı.

Raporda, ekibin, çatışmalarda en az iki kişinin hardal gazından etkilendiğini ortaya koyduğu ve ölen bir bebeğin de hardal gazının etkileri nedeniyle yaşamını yitirdiğini düşünüldüğü belirtildi.

Ancak OPCW, hardal gazını kimin kullandığına açıklık getirmedi.

Geçen ay içinde açıklama yapan Kürt yetkililer de Ağustos’ta IŞİD militanlarıyla çarpışan peşmergelerden alınan kan örneklerinin, savaşçıların hardal gazına maruz kaldıklarını ortaya koyduğunu belirtmişti. IŞİD’in bu kimyasal silahı havan topu mermilerine yerleştirdiği düşünülüyor.

Amerikan ordusu da 11 Ağustos’ta IŞİD’in Mahmur yakınlarındaki çatışmalarda peşmerge güçlerine karşı kimyasal silah kullandığı iddialarını inceliyor.

Birleşik Ortak Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan Tuğgeneral Kevin Killea, peşmergenin topladığı örneklerin uluslararası bir laboratuvara yollandığını ve sonuçların beklendiğini söyledi.

Killea, bölgedeki Amerikan güçlerinin kimyasal silah kullanımına karşı hazırlıklı olup olmadığı sorusuna, görev öncesi herkesin kimyasal, biyolojik ve radyolojik senaryolara karşı eğitimden geçtiğini belirterek cevap verdi.

Killea, bu konudaki tehditleri takip edeceklerini ve tehdit seviyesindeki değişimlere göre önlem alacaklarını ifade etti.

XS
SM
MD
LG