Erişilebilirlik

IŞİD’in Yeni Türkiye Planı


IŞİD'in Ankara'da düzenlediği saldırı sonrası 100'ün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti

IŞİD, Türkiye’de daha rahat eylem düzenleyebilmek için militanlarından futbol taraftarı gibi hareket etmelerini istedi. Karadeniz'deki bazı yerleşim merkezlerinde ise Suriyeli olduğuna işaret edilen bazı kişilerin piyasa değerinin çok üzerinde bedel ödeyerek kamyonet satın almaya çalıştıkları belirlendi.

Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD Türkiye'deki faaliyetlerine yeni bir yaklaşımla devam kararı aldı. IŞİD cihatçıları "futbol taraftarı" pozuyla hareket edecek.

Taraf gazetesi ve bazı diğer basın-yayın organında yer alan habere göre, kendini geçen yıl halife ilan eden IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi, terör örgütünün militan kadrolarına yeni talimatlar yolladı. İstihbarat rapaorlarına yansıdığı ifade edilen yeni talimatlara göre, Türkiye'ye giriş yapan yabancı cihatçılardan "futbol takımı taraftarı gibi" hareket etmeleri istendi. Bu çerçevede, cihatçılardan, süper lig maçlarının oynandığı hafta sonlarında seyahat etmeleri, takımların formaları ve atkılarını kullanmaları istendi. Böylece, Türk polis ve güvenlik güçlerinin dikkatinin çekilmeyeceği belirtildi.

Karadeniz'deki bazı yerleşim merkezlerinde Suriyeli olduğuna işaret edilen bazı kişilerin piyasa değerinin çok üzerinde bedel ödeyerek kamyonet satın almaya çalıştıklarının belirlendiği de haberlerde yer aldı. Bu Suriyeliler'in, satın almayı planladıkları kamyonetleri Şanlıurfa'ya götürmek istediği de kaydedildi. Ebubekir Bağdadi'nin, Suriye'ye gidemeyen Müslümanlar'a “Kafirlere bulunduğunuz yerde saldırın. Bunun için icazet beklemeyin” mesajı gönderdiği de ifade edildi.

IŞİD'in geçen yaz aylarından beri Türkiye'de düzenlediği canlı bomba eylemlerinde yaklaşık 150 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı.

XS
SM
MD
LG