Erişilebilirlik

IŞİD'in Rehin Aldığı Türk Vatandaşları Serbest


Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD’in 11 Haziran’da Musul’daki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nu basarak rehin aldığı 49 rehinenin bu sabah itibarıyla serbest bırakıldığını ve “Türkiye’ye getirildiğini” açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD’in 11 Haziran’da Musul’daki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nu basarak rehin aldığı 49 rehinenin bu sabah itibarıyla serbest bırakıldığını ve “Türkiye’ye getirildiğini” açıkladı.

Resmi ziyarette bulunduğu Azerbaycan’dan TRT televizyonuna konuşan Davutoğlu, “Sabaha karşı temaslarımız yoğunlaştı, sabah 05.00’te de ülkemize geldiler” dedi. Başbakan Davutoğlu, rehinelerin kurtarılmasında büyük çaba harcadığını söylediği Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve teşkilatın müsteşarı Hakan Fidan’a teşekkür etti.

Davutoğlu, açıklamayı yaptığı sabah saatlerinde kara sınırından giren rehinelerin, “Urfa’ya doğru hareket halinde” olduğunu söyledi ve ardından kendisi de Bakü programını yarıda keserek serbest bırakılan Türk vatandaşlarını görmek üzere Türkiye’ye yola çıktı.

Ahmet Davutoğlu, çalışmaların günlerdir yürütüldüğünü ve son dönemde yoğunlaştığını söyledi. Dün gece yeni gelişmeler beklendiğini kaydeden Başbakan, gece boyunca MİT müsteşarıyla temasta olduğunu, rehinelerin Türkiye sınırından girmesinden yarım saat sonra açıklama yapmaya karar verdiğini söyledi.

Rehineler Urfa’da kısa süre kaldıkları binadan Türkiye saatiyle 08.15’te otobüslerle çıkarılarak, Ankara’ya gitmek üzere havaalanına götürüldü.

XS
SM
MD
LG