Erişilebilirlik

74 Yaşındaki Muhabir IŞİD'in Kitabını Yazdı


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüyle ilgili haber ve gelişmeler dünya gündemini belirlemeye devam ediyor. Son üç gün içinde Amerikan ordusuna bağlı özel birliklerin Suriye’nin doğusunda düzenledikleri operasyonda IŞİD komutanlarından Ebu Seyyaf’ı öldürmesinden sonra, Bağdat’ın batısında ülkenin en büyük eyaletinin başkenti olan Ramadi’nin, şiddetli çatışmaların ardından kısmen IŞİD’in kontroluna geçtiği ve örgütün kentte 503 kişiyi infaz ettiğini ileri sürüldü.

Bugünkü Alman basınında büyük yankı bulan bir haber ise, IŞİD militanlarının Akdeniz'deki göçmen krizinden faydalanarak Avrupa'ya kaçak göçmen olarak sızdığı iddiaları. Konuyla ilgili olarak konuşan Libyalı bir yetkili, radikal İslamcı IŞİD militanlarının göçmen teknelerini kullanarak gelecekte Avrupa'da eylemler planladığı şeklinde açıklama yapmıştı. Almanya, IŞİD üyelerinin ve sempatizanlarının terör tehditleri ve iç istihbarat uzmanlarının bu tehditleri çok ciddi olarak değerlendirmesi nedeniyle adeta diken üstünde.

Bu arada Almanya’nın ünlü terör uzmanlarından gazeteci ve Hristiyan Demokrat Parti CDU eski federal milletvekili Jürgen Todenhöfer’in, IŞİD’le ilgili izlenimlerini derlediği ‘IŞİD ile 10 Gün’ adlı kitabının en çok satan 100 kitap listesinde altıncı sıraya yükselmesi kamuoyunun konuya olan ilgi ve duyarlılığının işareti olarak yorumlanıyor.

74 yaşındaki Jürgen Todenhöfer, IŞİD’in Suriye’deki kamplarına giren ilk batılı gazeteci oldu. IŞİD’in lider kadrosu ile internet üzerinden gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında, kendisine bir şey yapılmayacağı garantisi ile yanında 31 yaşındaki kameraman oğluyla Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen Todenhöfer, geçen Aralık ayında Musul ve başka kentlerde IŞİD liderleri ve militanlarıyla görüşmüştü. Döndükten sonra çeşitli televizyon kanallarında izlenimlerini aktaran ve oğlunun çektiği röportajları gösteren deneyimli gazeteci, ardından IŞİD militanlarıyla geçirdiği 10 günü kitaplaştırdı.

Geçen ay ortasında çıkan kitabında örgütün Batılı politikacıların ve medyanın sandığından çok daha güçlü ve tehlikeli olduğunu savunan Todenhöfer, IŞİD’in Kobani’yi kaybetmesinin Batı’da yenilgi olarak algılandığını, ancak örgütün Suriye ve Irak’ta İngiltere büyüklüğünde bir alanda hakimiyet kurduğunu, ayrıca son zamanlarda da Libya'da çok geniş bir bölgeyi kontrolü altına aldığını aktarıyor.

50 yıldan bu yana savaş muhabirliği yapan Alman gazeteci, IŞİD’i kitabında ‘belki de tarihin en güçlü, en tehlikeli terör örgütü ve terör ordusu’ olarak isimlendiriyor ve ‘İbrahimi dinlerin dışında tüm dinleri yok edecek dini bir soykırım planlıyor. Yahudi olmayan, Hıristiyan olmayan ve IŞİD'in anladığı tarzda Müslüman olmayan herkesi yok etmek istiyorlar’ şeklindeki iddiasını gündeme getiriyor. Gözlenimlerine göre IŞİD’de Suriye'de yüzde 70, Irak'ta yüzde 30 yabancı savaşçı olduğunu anlatan Todenhöfer, her gün dünyanın dört bir yanından militanların IŞİD’e katılmak için bölgeye gittiğini de savunuyor.

Karşılaştığı yabancı savaşçılar arasında IŞİD’e katıldığı için pişman olduğunu söyleyene rastlamadığını ifade eden Alman gazeteciye göre, ‘dünyayı fethetmek isteyen’ IŞİD’e karşı sürdürülen mücadele ve hava operasyonları ‘yanlış bir metot’ ve örgütün daha da güçlenmesine neden oluyor.

Bölgede IŞİD’e verilen desteğin kendisini şaşırttığını ve savaş muhabirliği kariyerinde bu tarz bir olaya tanık olmadığını belirten Todenhöfer, beyin yıkama ve interneti propaganda için kullanma konusunda da oldukça ileri düzeyde olduğunu savunduğu örgütü yenmenin tek yolunun Batı'da Müslümanların dışlanmasının sona erdirilmesi ve buna paralel Irak’taki ılımlı Sünnilerle ortak cephe oluşturulması olduğu görüşünde. Todenhöfer’in bu bağlamda dikkat çeken bir tezi ise, Almanya kökenli IŞİD militanlarının geçen sonbahar aylarından bu yana Almanya’da artan aşırı sağcı eylemleri ve Pegida hareketini kendileri açısından çok olumlu olarak değerlendirdikleri. Buna göre Almanya’daki ırkçı hareket Müslümanların tepki vermesine ve bu yolla IŞİD’e katılımın artmasına yol açıyor.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU’nun 1972-1990 yıllarında Federal Meclis'te milletvekili olan Todenhöfer, kitabından elde ettiği gelirin tamamını Suriyeli ve Iraklı mülteci çocuklara bağışlayacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG