Erişilebilirlik

IŞİD’in İzmir Sorumlusu Gözaltında


Türkiye’deki IŞİD yapılanmasına yönelik operasyonlar devam ediyor. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ekiplerinin İzmir’de yaptıkları ortak operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. Polis, operasyonu intihar eylemcisi olarak aranan Savaş Yıldız’ın ifadelerinden yola çıkarak düzenledi.

IŞİD’in İstanbul’da düzenlediği intihar saldırısı sonrası intihar bombacısı olma ihtimali değerlendirilen Yıldız’ın YPG’nin elinde olduğu ortaya çıktı.

İstihbarat, YPG’nin elindeki IŞİD militanı Savaş Yıldız’dan

22 Mart’ta ANHA haber ajansına röportaj veren Savaş Yıldız, Adana ve Mersin’deki HDP binalarına bombaları kendisinin bıraktığını itiraf ederken Türkiye’deki ilişkilerini açıkladı. İzmir’de Sarı Murat cemaati olduğunu ve söz konusunu kişinin örgütün İzmir sorumlularından olduğunu ileri süren IŞİD militanının sözlerini ANHA şöyle haberleştirdi: “Yıldız, DAIŞ çetelerinin sözde İzmir sorumlularından olan Sarı Murat’ın da bir cemaati olduğunu ve adına da ‘Sarı Murat Cemaati’ dendiğini belirtirken, Erol Şahin ile Sarı Murat adlı DAIŞ elemanlarının derslerine katıldığını, Sarı Murat cemaatinin Suriye’ye DAIŞ’e eleman kazandırdığını ve onlarca insanı Suriye’ye ‘cihat’a gönderdiğini kaydetti.”

“Sarı Murat” lakaplı zanlının 10 kişiyi IŞİD saflarına gönderdiği belirtiliyor

Adanalı Savaş Yıldız’ın 2014 yılında Sarı Murat lakaplı M.B.’den din eğitimi aldığını teyit eden İzmir polisi, dünkü operasyonda semt pazarlarında tezgah açan zanlıyı gözaltına aldı.

Polis kaynakları, “Sarı Murat”ın müşterileri ve çevresindekileri Buca Göksu mahallesindeki mescide götürerek dini eğitim verdiğini daha sonra da bu kişileri IŞİD’e yönelik sempati aşıladığını ifade etti.

İzmir polisinin yaptığı istihbarata göre, M.B.’nin bugüne kadar İzmir’den 10 kişiyi örgüte kazandırarak Suriye’de savaşmalarını sağladı. Suriye’de silah ve bomba eğitimi alan bu kişilerden ikisinin de çatışmalarda hayatlarını kaybettiği iddia edildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG