Erişilebilirlik

IŞİD ile Mücadele Devam Ediyor


IŞİD ile Mücadele Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Batılı yetkililere göre, radikal örgütler sadece binlerce kişinin ölümünden sorumlu değil, aynı zamanda medeniyetlere de saldırıyor. Bu hafta hangi terör tehditleri yaşandı ve Batı bunlara nasıl tepki gösterdi?

Kabil’de bir televizyon kanalının aracına yerleştirilen bombanın patlaması yüzünden yedi kişi yaşamını yitirdi. Saldırıyı, Tolo TV kanalını geçmişte de tehdit eden Taleban üstlendi. Saldırı birçok kişi tarafından kınandı.

Afganistan basınından Abdullah Hencani, “Kabora prodüksiyon şirketinin çalışanlarına yapılan bu saldırı, Afganistan’daki bütün basın yayın organlarına, basın ve düşünce özgürlüğüne karşı bir saldırıdır. Bu saldırı veya herhangi bir terör saldırısı, hiçbir zaman gazetecileri işlerini yapmaktan alıkoyamayacaktır” diye konuştu.

Üniversite eğitimi de Pakistan’ın kuzey batısında militanların hedefindeydi. Bir üniversite kampüsündeki silahlı saldırıda, çoğu öğrenci ve öğretmen olan 20 kişi hayatını kaybetti.

Irak’ta ise, ülkenin tarihi kültürel mirası hedefteydi. Yeni yayınlanan uydu görüntüleri, IŞİD’in, Musul’daki en eski Hristiyan manastırını yok ettiğini gösteriyor.

Arizona Üniversitesi'nden Suzanne Bott, gelecek nesillerin hiçbir zaman bu tarihi yerleri göremeyeceklerini ve bu yüzden üzüntü duyduğunu belirtti.

Ancak, IŞİD de bu hafta kayıplar verdi. Amerika Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, örgütün milyonlarca dolar sakladığı bir binayı bombaladı. Bu bombalama sonrası, IŞİD'in militanlarına ödeme yapmakta zorlanacağı yetkililer tarafından belirtildi.

Amerika Savunma Bakanı Ash Carter da koalisyon ortağı bazı ülkelerin savunma bakanlarıyla Paris’te, IŞİD ile mücadeledeki hedefleri değerlendirdi. Carter, IŞİD’i kansere benzetti.

Carter önceliklerini şöyle sıraladı: “Önceliğimiz, IŞİD kanserinin ana tümörü olan, Irak ve Suriye’deki merkezleri, Musul ve Rakka. Sonra da bu kanserin tüm dünyaya yayılmasını engellemek. Ve en son olarak da kendi halklarımızı korumak.”

Yetkililer, IŞİD’i bulunduğu yerlerde yenerek yok etmenin uzun ve zor bir süreç olduğunu belirtiyor. Irak ordusunun Ramadi’yi ele geçirmesinin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen, ortalık yatışmış değil; askerler, hala Ramadi sakinlerini kurtarmaya ve direnen militanlarla mücadele etmeye devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG