Erişilebilirlik

IŞİD Hedeflerine Yoğun Hava Saldırısı


Haftasonunda Kobani'ye düzenlenen hava saldırılarından biri

ABD Merkez Komutanlığı Amerikan ve koalisyon savaş uçaklarının hafta sonu IŞİD hedeflerine Suriye’de 23, Irak’ta da 18 hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Komutanlıktan yapılan açıklamada Suriye’deki hava saldırılarının 13’ünün Kobani çevresinde, 10’un Deyir Ez Zavir kasabası yakınlarında gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamaya göre Irak’ta yedi saldırı Bayci kasabası yakınlarında diğerleri ise Felluce, Musul, el-Kaim, Haditha, Ramari ve Ruba çevresinde düzenlendi.

Amerikalı yetkililer, Musul yakınlarında düzenlenen hava saldırısında vurulan IŞİD'e ait bir araç konvoyu ile ilgili kesin bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

10 araçlık konvoyun IŞİD liderlerinin toplandığı bir yerin yakınlarından geçtiğini bildiren yetkililer, örgütün lideri Ebubekir el Bağdadi’nin bombalanan hedefte olup olmadığını doğrulamadı. Ayrıca saldırıda kaç IŞİD liderinin ölmüş ya da yaralanmış olabileceği de bilinmiyor.

Başkan Barack Obama Cuma günü, IŞİD'le mücadele çerçevesinde Irak'a bin 500 ek asker daha gönderme kararı almıştı. Beyaz Saray, askerlerin muharip görevde değil, Irak ve Kürt birliklerine eğitim ve danışmanlık hizmetinde bulunacağını bildirdi.

Obama ayrıca Kongre'den IŞİD'le mücadele planı çerçevesinde 5 milyar 600 milyon dolar ödenek de isteyecek. Bu miktarın 1,6 milyar doları Irak askerlerinin eğitim ve donanımına harcanacak.

Amerikalı yetkiler gönderilecek askerlerden bazılarının Bağdat ve Erbil dışındaki eğitim merkezlerine, diğerlerinin de danışmanlık görevi için Irak'ın diğer bölgelerine dağıtılacağını belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG