Erişilebilirlik

IŞİD Hedeflerine 31 Hava Saldırısı Daha


Kobani çevresinde düzenlenen bir Amerikan hava saldırısında dumanlar yükselirken

ABD Merkez Komutanlığı Irak ve Suriye'de düzenlenen hava saldırılarının dokuzunun Kobani çevresinde gerçekleştiğini ve yedi IŞİD mevzii, dört toplanma bölgesiyle bir militan biriminin tahrip edildiğini açıkladı

ABD Merkez Komutanlığı Cuma gününden beri IŞİD militanlarına karşı Suriye’de 11 ve Irak’ta 20 hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

Açıklamaya göre Suriye’deki hava saldırılarından dokuzu Kobani çevresinde gerçekleşti. Saldırılarda yedi IŞİD mevzii, dört toplanma bölgesi ve bir militan birimi tahrip edildi.

Irak’ta düzenlenen Amerika öncülüğündeki koalisyon hava saldırıları ise ülkenin batısı ve kuzeyinde gerçekleşti.

Öteyandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Reuter haber ajansına Irak’ın Sünni Anbar ilinde Amarikan kuvvetlerinin Irak birliklerine beklenenden daha hızlıdanışmanlık yapmaya başladığını açıkladı.

Dempsey, askeri danışmanların büyük bölümü IŞİD militanlarının elinde olan Anbar ilindeki bir üsde çalışmaya başladıklarını söyledi.

Amerikalı askeri danışmanlar bu yaz IŞİD karşısında ağır yenilgiye uğrayan Irak ordusunun yedinci tümenini de eğitiyor.

Dempsey” danışmanlar yedinci tümenle birlikte çalışıyor, onlara tehditi anlama güçlerini nasıl sağlamlaştıracakları yollarını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Orgeneral Dempsey bu açıklamaları IŞİD’le mücadeleyi genişletme planının bir sonraki aşamasını görüşmek amacıyla Irak’a sürpriz ziyareti sırasında yaptı

XS
SM
MD
LG