Erişilebilirlik

IŞİD Hala Tehdit


Kuveyt’te bir araya gelen IŞİD’le mücadele koalisyonunun bazı üyeleri IŞİD’in savunmada olduğunu ve toprak kaybettiğini bildirdi. Amerika’nın da aralarında bulunduğu ülkeler bununla birlikte örgütün bir tehdit olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Ortak bildiride IŞİD’in Belçika, Fransa ve Tunus’taki saldırılarının örgütün tehdidini gözler önüne serdiği belirtildi.

Koalisyon üyeleri, IŞİD’in yenilmesinin uzun ve zorlu bir çaba gerektireceğini kaydetti.

Bununla birlikte grup, örgütün diğer önemli alanlarda küçüldüğünü vurguladı.

Fazla sayıda liderlerini ve savaşçılarını kaybettiklerini belirtti.

Amerikalı temsilci Brett McGurk, koalisyon hava operasyonlarının örgütün kaynaklarını kurutmakta olduğunu ve petrol üretiminin yüzde 30 azaldığını kaydetti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de grubun Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürütülen kampanyayı her yönüyle ele aldıklarını belirtti.

Son haftalarda Irak kuvvetleri IŞİD’den önemli oranda toprak kazandı. Ancak Bağdat’taki siyasi gerilimin bu ilerlemeyi etkileyebileceğinden kaygı duyuluyor.

Pazartesi günü onbinlerce Iraklı reform isteğiyle sokaklara dökülmüştü.

Suriye’de ise kırılgan ateşkes çökme noktasında. Bunun nedenlerinden biri Rusya destekli Esat rejiminin muhalifleri bombalaması.

Kuveyt’te toplanan grup, insani yardımlara zarar veren rasgele bombardımana karşı olduklarını vurguladı.

Grup son olarak Şubat ayında Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katıldığı Roma’daki toplantıda bir araya gelmişti. Bir sonraki toplantı Temmuz ayında Washington’da yapılacak.

XS
SM
MD
LG