Erişilebilirlik

‘IŞİD Felluce’den Kaçan Sivilleri Öldürüyor’


Norveç Mülteci Konseyi, IŞİD militanlarının Irak güçlerinin Felluce’de IŞİD’e karşı başlattığı operasyonlardan kaçarak şehri terk etmeye çalışan sivilleri vurarak öldürdüğünü bildirdi.

Konsey’in açıklamasında, “İrtibatta olduğumuz ailelerden, çatışmadan kaçarak Fırat Nehri’ni geçmeye çalışan sivillerin, silahlı grupların hedefi olduğu bilgisi geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Irak hükümet güçleri, 2014 Ocak ayından beri IŞİD kontrolündeki kenti yeniden ele geçirmek için birkaç haftadır operasyon düzenliyor.

Kent, Fırat’ın batısında yer alan bölge hariç üç taraftan kuşatıldı

Birleşmiş Milletler, Felluce’de yaklaşık 50 bin sivilin mahsur kaldığını tahmin ediyor. Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişinin, kentten kaçmak için 300 metre genişliğindeki Fırat Nehri’ni yüzerek geçmeye çalışarak boğulduğu bildiriliyor.

Norveç Mülteci Konseyi, 21 Mayıs’ta başlayan operasyonlardan kaçarak Felluce’yi terk eden aile sayınının 3 binin altında kaldığını belirtti.

Felluce operasyonu, IŞİD’in Suriye’deki kalesi olarak bilinen Rakka kentine düzenlenen operasyonla eş zamanlı olarak yürüyor. Örgütün bir başka güçlü olduğu Suriye’nin Türkiye sınırına yakın Menbiç kasabasında da Kürt güçler öncülüğünde operasyonlar düzenleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG