Erişilebilirlik

‘IŞİD’e Türk Desteği Komplo Teorisi’


Uluslararası terörizm konusundaki araştırma ve çalışmalarıyla tanınan Washington yakınlarındaki Potomac Enstitüsü’nün Direktörü Profesör Yonah Alexander, Türkiye’nin Suriye ile mevcut uzun sınırına dikkat çekerek her bölgeyi korumanın imkansız olduğunun altını çizdi. “Amerika’nın Sesi”ne konuşan Prof. Alexander, şöyle dedi:

“Komplo teorilerine inanmıyorum. IŞİD’e destek sağlamak Türkiye’nin çıkarlarına ters düşer. Türkiye’nin güvenliğe ve istikrara ihtiyacı var. IŞİD’e yardım etmek Türkiye’nin turizmini baltalar. Türkiye’ye akacak yatırımları keser. Bu tür komplo teorilerine bir saniye bile inanmam. Ben IŞİD’in Türkiye için gerçek bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Bakın Ankara’da neler oldu.”

Yonah Alexander
Yonah Alexander

Ne İslam ne de devlet

Yonah Alexander, kendisini “İslam Devleti” olarak dünyaya tanıtmaya çalışan IŞİD’in “ne İslami ne de devlet” olduğunu vurguladı. Müslüman olmadığını, ancak Kuran’ı hem okuduğunu hem de çalıştığını kaydeden Yonah Alexander, “İslam’ın kutsal kitabı, bir hayat kurtarmanın dünyayı kurtarmaya eşdeğer olduğunu söyler. IŞİD yaşamları imha ediyor” dedi. Profesör Alexander, IŞİD’in İslam dinine korsanlık yaptığını vurguladı ve zulümden kaçan Yahudiler’in 500 yıl önce Türkiye’ye sığındığını hatırlattı. Alexander, “İnsanları katlediyorlar. IŞİD’inki ne İslam ne de devlet. Onları tanıyan tek bir ülke bile yok” diye konuştu.

En az yüz yıl

Ortadoğu’daki mülteci kamplarını dolaştığını, elinde silah tutan çocukların fotoğraflarını göstererek anlatan Alexander, bu kamplardaki çocukların beyinlerinin yıkandığını ve nefretle büyüdüklerini söyledi. Yonah Alexander, bu çocukların yarının savaşan cihatçıları ve fedaileri haline geleceğinin altını çizdi. Profesör Alexander, “IŞİD’in, El Kaide’nin ve nefretin ortadan kalkması en az yüz yıl sürer. Bu çocuklar başka birşey bilmiyor. Üç nesil gerekiyor bu nefretin temizlenmesi için. Bu savaş aynı zamanda bir eğitim savaşıdır” dedi.

Yonah Alexander, ABD’nin Suriye stratejisinin de zayıf olduğunu savundu, ortaya çıkan boşluktan Rusya’nın yararlandığını belirtti. Ankara’nın uzun süredir savunduğu “uçuşa yasak bölge” düşüncesinin doğru olduğunu savunan Alexander, “Washington ise bunu geri çevirdi. Oysa tehdit Türkiye’nin yanı başında. Amerika Suriye’den binlerce mil uzaklıkta. Suriye sorunu mutlaka masada çözüme kavuşturulmalı. Tüm dini ve etnik grupların haklarının tanındığı bir siyasi çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

XS
SM
MD
LG