Erişilebilirlik

IŞİD’e Karşı Enformasyon Savaşları


Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri, IŞİD’le enformasyon alanında da mücadele veriyor. Bu amaçla Abu Dabi’de kurulan Sawab adlı merkez, IŞİD’in eleman çekmek için kullandığı propaganda mesajlarını çürütmeyi amaçlıyor.

Bu merkezle ilgili açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanı’nın kamu diplomasisi ve kamuoyu çalışmalarından sorumlu yardımcısı Richard Stengel, koalisyon üyeleri arasında IŞİD’in sosyal medya üzerinden yaydığı propaganda mesajlarının hedef alındığını söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin Arapça yayın yapan televizyonu Al Hurra’nın sorularını yanıtlayan Stengel, IŞİD’e karşı birleşen ülkeler ve koalisyon üyeleri arasında koordinasyon sağlayarak, IŞİD’in yaydığı sunduğu olumsuz vizyona karşı daha olumlu alternatifler sunulmasının hedeflendiğini belirtti. Merkezin yürüttüğü karşı kampanyada IŞİD’in İslam’ı temsil etmediği, tam tersine zarar verdiği mesajı ağırlık basıyor.

IŞİD, Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal medya araçlarıyla örgüte çok sayıda yabancı savaşçı kazandırdı. Sawab Merkezi’nin IŞİD’e yabancı savaşçı katılımını önlemeyi amaçladığının altını çizen Amerikalı yetkili, enformasyon yoluyla IŞİD’in yöntemlerinin yanlış olduğu, sözde halifeliğin kendilerine vaat edildiği gibi bir cennet olmadığı yönünde mesajlara ağırlık verildiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı’nın kamu diplomasisi ve kamuoyu çalışmalarından sorumlu yardımcısı Richard StengelRichard Stengel
Amerika Dışişleri Bakanı’nın kamu diplomasisi ve kamuoyu çalışmalarından sorumlu yardımcısı Richard StengelRichard Stengel

11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından bu yana çok sayıda ülkenin teröre karşı birleştiğini ve terörü ortak düşman gördüğünü kaydeden Stengel, bu savaşın Başkan Barack Obama’nın da vurguladığı gibi, nesiller süreceğinin altını çizdi. Terörün bir hedef değil ama yöntem olduğunu belirten Amerika Dışişleri Bakan yardımcısı, IŞİD’e karşı savaşın eninde sonunda kazanılacağına inandığını, daha şimdiden bu konuda önemli ilerlemeler sağlandığını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG