Erişilebilirlik

‘IŞİD’e İşaret Ediyor’


Başbakan Yıldırım'a Atatürk Havalimanı’nda yaptığı incelemelerde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da eşlik etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nda yapılan saldırıyı ilk belirlemelere göre IŞİD’in gerçekleştirdiğini söyledi. 3 intihar saldırganıyla birlikte toplam 36 kişinin öldüğünü açıklayan Başbakan, Atatürk Havalimanı’nda güvenlik zafiyeti olmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Güvenlik Zirvesi’nin ardından İstanbul’a gelen Başbakan Binali Yıldırım, olay yerinde bir saat inceleme yapıp bilgi aldıktan sonra İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evi’nde basın toplantısı düzenledi.

Binali Yıldırım, terör saldırısını “meydana gelen patlama” olarak nitelemesi dikkat çekti.

“Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlama sonucu yapılan tespitlere göre 36 kişi hayatını kaybetmiştir. Ayrıca çok sayıda yaralanma meydana gelmiştir. Yaralılar bölgedeki değişik hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda apaçık ortaya çıkmıştır. Masum insanları hedef alan alçakça planlanmış bir terör eylemidir.”

‘Bölücü terörle amansız mücadele verdiği komşularla normalleşme döneminin başladığı anda bu saldırı manidar’

Başbakan, Türkiye’nin “bölücü terörle amansız bir mücadele verdiği ve önemli ölçüde başarı sağladığı milletimizin huzur ve güvenini tesis ettiği bir dönemde”, ayrıca komşularıyla normalleşme sürecininbaşladığı bir anda “böylesine alçak bir terör olayının gerçekleştirilmesini” manidar bulduğunu açıkladı.

Yıldırım, “Bir kezdaha anlaşılmıştır ki terör bütün ülkeleri tehdit eden küresel bir olaydır ve terörle mücadelede terörle mücadele karşılıklı işbirliği ile sürdürülmelidir. Amacı, hedefi ne olursa olsun, hangi cenahtan gelirse gelsin ülkemiz bu alçakça saldırıların üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bütün vatandaşlarımızın bu menfur olay karşısında birlik ve beraberlik içerisinde dayanışma ile birbirine kenetlenmesi, terörle mücadeleye verilecek en güzel cevap olacaktır” dedi.

‘Saldırı DAEŞ örgütüne işaret etmektedir’

3’ü intihar saldırganı toplam 39 kişinin hayatını kaybettiği ifade eden Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, yaralı sayısı hakkında net bir bilgi vermese de ağır yaralı sayısının çok az olduğunu belirtti. Binali Yıldırım, güvenlik güçlerinin üzerinde durduğu örgütü de açıkladı.

“Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitler terör eyleminin DAEŞ örgütünde gerçekleştiğin işaret etmektedir. İbareler DAEŞ’i işaret etmekle beraber çalışmalar sürdürülmektedir.”

'Atatürk Havalimanı’nda güvenlik zafiyeti yok'

Saldırının oluş biçiminin bütün ayrıntılarıyla tespit edildikten sonra açıklanacağını söyleyen Başbakan, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki hava trafiğimiz normale döndüğünü de duyurduktan sonra 39 kişinin öldüğü terör saldırısının güvenlik zafiyetinden kaynaklanmadığını savundu.

“Bilinmelidir ki havaalanının gidiş geliş istikametinde güvenlik zafiyeti yoktur. Kaçan bir terörist olduğu değerlendirilmiyor ama her ihtimal dikkate alınıyor.Her üç canlı bombanın ateş ettikten sonra kendilerini patlattıkları yönünde bilgiler mevcuttur. Daha fazla detay çıkacaktır. Yaralı olan güvenlik görevlilerimizin olduğunu söyleyebiliriz. Muhtemelen yabancı uyruk ve bizim vatandaşlarımız da var."

Başbakan Yıldırım'a Atatürk Havalimanı’nda yaptığı incelemelerde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da eşlik etti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG