Erişilebilirlik

Fransa 'İkinci Cihatçı' ile Sarsıldı


Annesi tarafından teşhis edilen ikinci IŞİD celladının Portekiz asıllı Fransız vatandaşı Mikhael Dos Santos olduğu bildiriliyor. 22 yaşındaki Mikhael'in boşanmış bir ailede yetiştiği, ciddi sorunları olduğu ve geçen yıldan beri Fransız polisi tarafından izlendiği ortaya çıktı.

IŞİD’in Pazar günü yayınladığı ve Amerikan insani yardım çalışanı Peter Kassig ile Suriye ordusuna mensup 18 askeri başlarını keserek öldüren IŞİD elemanlarından birinin daha Fransız olduğu ortaya çıktı. Dün kimliği belirlenen Normandiyalı 22 yaşındaki Maxime Houchard’ın ardından, videoda görülen ikinci Fransız’ın Paris yakınlarındaki Champigny Sur Marne banliyösünden gelen Portekiz asıllı Fransız Mickael Dos Santos olduğu ortaya çıktı.

Mickael Dos Santos da, Houchard gibi 22 yaşında ve hristiyanlıktan müslümanlığa geçmiş. Fransız polisi tarafından 2013’ten bu yana izlenen Mickael hakkında Mart 2014’tearama emri çıkarıldı. Polis, Mickael’in cihatçılara katıldığını tespit edince, Paris anti-terör biriminin talebi üzerine, arama emrini Kasım 2014’te yakalama emrine çevirdi.

Boşanan bir ailenin sorunlu çocuğu olan Mickael, 18 yaşında müslüman olmayı seçti. Annesi tarafından 4 yıl önce radikalleştiği endişesiyle polise ihbar edilen Mickael, 2013 yılında cihatçıların saflarına katılarak ‘Ebu Osman’ adını aldı. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olarak bilinen Mickael, 2013 yılından bu yana IŞİD’in gerçekleştirdiği vahşi cinayetlerin fotoğraf ve videolarını paylaştı. Twitter hesabı üzerinden Fransızca olarak herkesi silahlanmaya çağırmakta da tereddüt etmeyen Mickael, IŞİD’in Kürt ve Suriyeli askerlere uyguıladığı vahşet sahnelerini Twitter’dan paylaştı.

Maxime Houchar ile benzer profil

Pazar günü IŞİD tarafından yayınlanan bir videoda adeta film çevirir gibi tek tek bıçak alarak Suriyeli askerler ile Amerikalı Kassig’in kafalarını kesen IŞİD’li militanlar ilk kez infazı baştan sona gösterdi. Fransız yetkililer, dün de kafa kesen IŞİD’ciler arasında 22 yaşındaki Normandiyalı Maxime Houchard’ı tespit etmişti. Normandiya bölgesinde Eure kentinde katolik bir ailede dünyaya gelen Houchard da 17 yaşında müslüman oluyor. Ağustos 2013’de IŞİD saflarına katılan Houchard, Mickael gibi ismini değiştirerek, "Ebu Abdullah El-Faransi/Fransalı Ebu Abdullah" adını alıyor. Hakkında uluslararası arama emri bulunan Houchard, haber kanalı BFM TV ile Temmuz 2014’te Skype üzerinden yapılan röportajda IŞİD saflarına katılışından Rakka’ya gidişine kadar birçok ayrıntı vermiş ve "Benim için tek hedef şimdi Allah yolunda şehit olmaktır" demişti.

Paris Savcılığı, videoda yer aldığı tespit edilen iki Fransız, Dos Santos ve Houchard hakkında "terörist bir örgütle bağlantılı olarak cinayet işlemek" suçundan soruşturma başlattı.

Terör Stratejisi

IŞİD’in gösterdiği videoda yer alan yüzler, Asya’dan Avrupa’ya IŞİD’e destek veren yabancı cihatçılardan oluşuyor. Fransa Başbakanı Manuel Valls, konuya ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Bizim için sürpriz olmadı. Maalesef bizden giden cihatçıların sayısı 1000’in üzerinde. Yaklaşık 1200 kadar Fransız genç cihatçıların saflarında" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise, "IŞİD ‘bakın sizin yurttaşlarınız neler yapabiliyorlar’ diyerek terör ve korku salmak istiyor" dedi. Orta Doğu Forum’u üyesi cihatçı gruplar uzmanı Aymenn al-Tamimi, Fransız basınına yaptığı değerlendirmede "IŞİD bu videoda uluslararası bir grup kurarak batıya mesaj veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’yı ürküten rakamlar

IŞİD saflarında çatışan Avrupalı cihatçı sayısı 3 bini buluyor, bunların 3’te 1’i ise Fransız gençlerden oluşuyor. Paris Savcısı François Molins tarafından açıklanan rakamlara göre, Fransa’dan giden gençlerin sayısı 1132’ye yükseldi, bunlardan 376’sı halen cihatçıların saflarında savaşıyor. Savaşan 376 kişinin 88’i kadın, 10’un ise 18 yaşın altındaki gençlerden oluşuyor. Savaşta ölen Fransız savaşçıların sayısı ise 36’yı buldu.

Fransız savcılığı tarafından 93 Fransız genci hakkında örgüte bağlı olarak cinayet işlemek suçundan soruşturma açıldı. Paris Adliyesi Anti-Terör birimi tarafından da 109 kişi hakkında hukuki işlem yapıldı. Bunların 76’sı cezaevine konarken, 33’ü de yargı takibi altına alındı.

Fransa Ürdün’e 6 Mirage gönderiyor

Fransa, Irak’ta başlattığı operasyonun ikinci ayını tamamladığı gün, bölgedeki askeri varlığını güçlendirme kararı aldı. Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, IŞİD ile mücadele için 2000-D tipi altı Mirage savaş uçağı daha göndereceklerini açıkladı. Böylece Fransa’nın operasyona katılan uçak sayısı 15’e ulaştı. Mirage uçakları, Irak’a operasyon düzenlemek üzere, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki askeri üssünden Ürdün’e kaydırılacak.

IŞİD ile mücadele konusunda Ulusal Meclis’te milletvekillerine bilgi veren Fransız Savunma Bakanı Le Drian, “Fransız hava kuvvetleri Ürdün’e kaydıracağımız altı Mirage uçağı ile güçlendirilecek. Bölgede IŞİD’e karşı yürütülen savaş ancak koalisyonun hava desteği ile sağlanabilir. Ve Fransa, bu koalisyon gücü içinde öncü bir rol oynuyor” dedi. Le Drian, geçtiğimiz Salı’yı gecesi, 2 Fransız Rafale uçağının IŞİD’in Kerkük’ü kuşatan siperlerini vurduğunu da açıkladı. Fransız Bakan, “Bir taraftan da, Irak ve Peşmerge kuvvetlerine verdiğimiz silahların kullanımı için eğitim veriyoruz. Fransa, kendi güüvenliği için uluslararası sorumluluklarını alır” dedi. Başlangıçta operasyona hayli düşük katılım gösteren Fransa, geçtiğimiz ay, 3’ü Kerkük’te olmak üzere, tam 12 kez IŞİD üslerini bombaladı.

Fransa’nın 19 Eylül’de başlattığı ve “Chammal” adını verdiği operasyon çerçevesinde 9 Rafale savaş uçağı Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Fransız askeri üssü Al Dafra’ya konuşlandırılmıştı. Ancak ekonomik ve stratejik nedenlerle, askeri üssün Irak’a uzaklığı nedeniyle iki kat daha yakın olan komşu ülke Ürdün’e kaydırılması kararı alındı. Chammal operasyonunu, C135 yakıt ikmal uçağı, ‘Atlantique 2’ deniz karakol uçağı Arap Emirlikleri’nde, ‘Jean Bart’ uçaksavar fırkateyni de Körfez sularında destekliyor.

XS
SM
MD
LG