Erişilebilirlik

IŞİD Anbar'da Taarruzda


Irak'ın Anbar ilinde IŞİD'e karşı savaşmaya hazırlanan Sünni aşiret üyeleri

Iraklı yetkililer IŞİD intihar eylemcilerinin üzerlerindeki bombaları patlatarak Ayn El Esat hava üssüne girme girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirdi. Üs, Anbar vilayetinin merkezi Ramadi’nin 35 kilometre kuzeybatısında yer alıyor

Hava üssünde Iraklı Sünni aşiret üyelerine askeri eğitim veren 300’den fazla Amerikan askeri bulunuyor.

Stratejik değeri olan üs haftalardır IŞİD militanları tarafından kuşatılmış durumda.

Irak’ta medyada çıkan haberlere göre intihar bombacılarının saldırısından önce militanlar üsse Katyuşa roketleri ve havan toplarıyla atış yaptı. Iraklı bir yetkili sekiz intihar bombacısının üssün güvenlik sınırını geçemeden öldürüldüğünü açıkladı.

IŞİD militanları ve diğer gruplar, Irak ve Suriye’deki üslere gün geçtikçe artan oranda birden fazla intihar bombacısı kullanarak girmeyi deniyor.

IŞİD daha önce de Suriye’deki hava üssü Deyrezzur’un dış duvarlarını intihar saldırısıyla delmeyi denemiş, ancak başarılı olamamıştı.

Anbar İl Konseyi üyesi Raed Amaş, askeri üssün 15 km kuzeyindeki El Bağdadi nahiyesinde kanlı çatışmaların sürdüğünü söylüyor.

Militanların kötü hava ve sisten yararlanarak nehir üzerinden El Bağdadi nahiyesine girdiğini belirten Amaş, IŞİD üyelerinin birkaç binayı ele geçirdiğini, ancak kentlilerin sert direnişi nedeniyle geri çekilmeye zorlandığını söyledi.

Arap medyasına yansıyan haberlerde onlarca IŞİD militanının çatışmalarda öldürüldüğü ve cesetlerinin sokaklara yayıldığı bildirildi. Amerika’nın Sesi bu haberleri henüz doğrulayamadı.

Anbar Konsey başkanı Sabah Kerhut, çevre bölgelerden yüzlerce sığınmacının Bağdadi nahiyesinde yaşadığını ve yaşam koşullarının vahim olduğunu söyledi. Kentin militanlar tarafından kuşatılmasının kente gıda ve yakıt girişini engellediğini belirten Kerhut aynı durumun ülkenin en büyük ikinci barajı olan Hadisa çevresi için de geçerli olduğunu belirtti.

Paris Üniversitesi siyaset profesörü Khattar Ebu Diyab Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Irak’ın eski lideri Saddam Hüseyin’in ordusunda savaşmış subayların Ayn El Esat çevresindeki çatışmalarda önemli rol oynadıklarını düşündüğünü söyledi.

Ebu Diyab, eski ordu mensuplarının, IŞİD’in Anbar’daki saldırılarında önemli rol oynadığını ve son günlerde Tikrit ve ve Beyci’deki saldırılara rağmen esas hedeflerinin Eyn El Esat üssündeki Amerikan askerlerini ele geçirmek olabileceğini belirtti.

Ebu Diyab, Irak’ta parlamento üyelerinin Anbar’da bir ulusal muhafız gücü oluşturulmasını engelleye devam ettiğine dikkati çekiyor. Uzman, aşırı Şii yanlısı siyasetçilerin bu inadının Amerika’nın Anbar’da IŞİD’le mücadelesini zora soktuğunu belirtiyor.

XS
SM
MD
LG